Gjermania në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjermania
Flag
Televizioni transmetuesNDR (1996–) (ARD)
Ish-anëtarë
 • ARD consortium members
 • 1956–1978: HR
 • 1979–1991: BR
 • 1992–1995: MDR
Eventi përzgjedhës
Finalja kombëtare
 • 1956–1958
 • 1960–1965
 • 1969–1973
 • 1975–1976
 • 1978–1992
 • 1996–2008
 • 2010
 • 2011 (song)
 • 2012–2019
Përzgjedhje e brendshme
 • 1959
 • 1966–1968
 • 1974
 • 1977
 • 1993–1995
 • 2009
 • 2011 (artist)
 • 2021[1]
Paraqitjet
Paraqitjet63
Paraqitja e parë1956
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 1982, 2010
Rezutatet jo të miraZero pikë: 1964, 1965, 2015
Link
Faqja zyrtare: Gjermania në Eurovizion
Gjermania ka marrë pjesë zyrtarisht në çdo Festival Evropian të Këngës që nga fillimi i saj në vitin 1956, përveç në vitin 1996 kur hyrja e saj nuk u kualifikua në raundin e parapërzgjedhjes vetëm-audio, dhe për rrjedhojë nuk u pa në finalen e transmetimit dhe nuk llogaritet si një nga 63 paraqitjet e Gjermanisë. Asnjë vend tjetër nuk është përfaqësuar aq herë. Së bashku me Francën, Italinë, Spanjën dhe Mbretërinë e Bashkuar, Gjermania është një nga vendet e "Big Five" që janë kualifikuar automatikisht në finale, për shkak se janë kontribuesit më të mëdhenj financiarë të Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve. Finalja transmetohet në Gjermani në kanalin e ARD-së, Das Erste. Gjermania e ka fituar garën dy herë, më 1982 dhe 2010 . 

Gjermania së pari fitoi konkursin në përpjekjen e 27-të më 1982 në Harrogate, kur Nicole fitoi me këngën "Ein bisschen Frieden" (Pak paqe). Fitorja e dytë gjermane erdhi 28 vjet më vonë në konkursin e vitit 2010 në Oslo, kur Lena fitoi me këngën "Satellite". Katja Ebstein, e cila mbaroi e treta më 1970 dhe 1971, pastaj e dyta më 1980, është interpretuesja e vetme që ka bërë tre të parët në tre raste. Gjermania ka gjithsej 11 vendosje në top 3-she, duke përfunduar gjithashtu e dyta me Lena Valaitis (1981) dhe dy herë me grupin Wind (1985 dhe 1987) dhe duke përfunduar e treta me Mary Roos (1972), Mekado (1994) dhe Surpriz (1999). Gjermania ka përfunduar e fundit në shtatë raste, duke marrë zero pikë1964, 1965 dhe 2015.

Duke mos arritur në dhjetë të parat në dhjetë nga 13 konkurset e mëparshme (2005-17), Michael Schulte arriti rezultatin e dytë më të mirë të Gjermanisë të shekullit XX, duke përfunduar në vendin e katërt në garën e vitit 2018. Edhe pse garuesit gjermanë kanë pasur nivele të ndryshme të suksesit, interesi publik mbetet i lartë dhe konkursi është një nga ngjarjet më të shikuara çdo vit.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh, por nuk konkurroi
Viti Artisti Gjuha Titulli Finalja Pikë Gjysmëfinalja Pikë
1956 Walter Andreas Schwarz Gjermanisht "Im Wartesaal zum großen Glück" 2 No Pa gjysmëfinale
Freddy Quinn Gjermanisht "So geht das jede Nacht" 2
1957 Margot Hielscher Gjermanisht "Telefon, Telefon" 4 8
1958 Margot Hielscher Gjermanisht "Für zwei Groschen Musik" 7 5
1959 Alice & Ellen Kessler Gjermanisht "Heute Abend wollen wir tanzen geh'n" 8 5
1960 Wyn Hoop Gjermanisht "Bonne nuit ma chérie" 4 11
1961 Lale Andersen Gjermanisht "Einmal sehen wir uns wieder" 13 3
1962 Conny Froboess Gjermanisht "Zwei kleine Italiener" 6 9
1963 Heidi Brühl Gjermanisht "Marcel" 9 5
1964 Nora Nova Gjermanisht "Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne" 13 ◁ 0
1965 Ulla Wiesner Gjermanisht "Paradies, wo bist du?" 15 ◁ 0
1966 Margot Eskens Gjermanisht "Die Zeiger der Uhr" 10 7
1967 Inge Brück Gjermanisht "Anouschka" 8 7
1968 Wencke Myhre Gjermanisht "Ein Hoch der Liebe" 6 11
1969 Siw Malmkvist Gjermanisht "Primaballerina" 9 8
1970 Katja Ebstein Gjermanisht "Wunder gibt es immer wieder" 3 12
1971 Katja Ebstein Gjermanisht "Diese Welt" 3 100
1972 Mary Roos Gjermanisht "Nur die Liebe läßt uns leben" 3 107
1973 Gitte Gjermanisht "Junger Tag" 8 85
1974 Cindy & Bert Gjermanisht "Die Sommermelodie" 14 ◁ 3
1975 Joy Fleming Gjermanisht, anglisht "Ein Lied kann eine Brücke sein" 17 15
1976 Les Humphries Singers Gjermanisht "Sing Sang Song" 15 12
1977 Silver Convention Gjermanisht "Telegram" 8 55
1978 Ireen Sheer Gjermanisht "Feuer" 6 84
1979 Dschinghis Khan Gjermanisht "Dschinghis Khan" 4 86
1980 Katja Ebstein Gjermanisht "Theater" 2 128
1981 Lena Valaitis Gjermanisht "Johnny Blue" 2 132
1982 Nicole Gjermanisht "Ein bißchen Frieden" 1 161
1983 Hoffmann & Hoffmann Gjermanisht "Rücksicht" 5 94
1984 Mary Roos Gjermanisht "Aufrecht geh'n" 13 34
1985 Wind Gjermanisht "Für alle" 2 105
1986 Ingrid Peters Gjermanisht "Über die Brücke geh'n" 8 62
1987 Wind Gjermanisht "Laß die Sonne in dein Herz" 2 141
1988 Maxi Garden & Chris Garden Gjermanisht "Lied für einen Freund" 14 48
1989 Nino de Angelo Gjermanisht "Flieger" 14 46
1990 Chris Kempers & Daniel Kovac Gjermanisht "Frei zu leben" 9 60
1991 Atlantis 2000 Gjermanisht "Dieser Traum darf niemals sterben" 18 10
1992 Wind Gjermanisht "Träume sind für alle da" 16 27
1993 Münchener Freiheit Gjermanisht "Viel zu weit" 18 18 Kvalifikacija za Millstreet
1994 Mekado Gjermanisht "Wir geben 'ne Party" 3 128 Pa gjysmëfinale
1995 Stone & Stone Gjermanisht "Verliebt in Dich" 23 ◁ 1
1996 Leon Gjermanisht "Planet of Blue" Nuk u kualifikua 24 24
1997 Bianca Shomburg Gjermanisht "Zeit" 18 22 Pa gjysmëfinale
1998 Guildo Horn Gjermanisht "Guildo hat euch lieb!" 7 86
1999 Sürpriz Gjermanisht, turqisht,

anglisht, hebraisht
"Reise nach Jerusalem – Kudüs'e seyahat" 3 140
2000 Stefan Raab Gjermanisht, anglisht "Wadde hadde dudde da?" 5 96
2001 Michelle Gjermanisht, anglisht "Wer Liebe lebt" 8 66
2002 Corinna May Anglisht "I Can't Live Without Music" 21 17
2003 Lou Anglisht "Let's Get Happy" 11 53
2004 Max Anglisht, turqisht "Can't Wait Until Tonight" 8 93 Anëtare e "Big 4"
2005 Gracia Anglisht "Run & Hide" 24 ◁ 4
2006 Texas Lightning Anglisht "No No Never" 14 36
2007 Roger Cicero Gjermanisht, anglisht "Frauen regier'n die Welt" 19 49
2008 No Angels Anglisht "Disappear" 23 14
2009 Alex Swings Oscar Sings Anglisht "Miss Kiss Kiss Bang" 20 35
2010 Lena Anglisht "Satellite" 1 246
2011 Lena Anglisht "Taken by a Stranger" 10 107 Anëtare e "Big 5" dhe pritëse
2012 Roman Lob Anglisht "Standing Still" 8 110 Anëtare e "Big 5"
2013 Cascada Anglisht "Glorious" 21 18
2014 Elaiza Anglisht "Is It Right" 18 39
2015 Ann Sophie Anglisht "Black Smoke" 27 ◁ 0
2016 Jamie-Lee Anglisht "Ghost" 26 ◁ 11
2017 Levina Anglisht "Perfect Life" 25 6
2018 Michael Schulte Anglisht "You Let Me Walk Alone" 4 340
2019 S!sters Anglisht "Sister" 25 24
2020 Ben Dolic Anglisht "Violent Thing" Festivali u anulua

Congratulations: 50 vjet nga Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artisti Gjuha Titulli Në urime Në Eurovision
Finalja Pikë Gjysmë Pikë Viti Vendi Pikë
Nicole Gjermanisht " Ein bißchen Frieden " Nuk u kualifikua 7 106 1982 1 161

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendndodhja Vendi Prezantues
1957 Frankfurt am Main Großer Sendesaal Anaid Iplicjian
1983 Mynih Rudi-Sedlmayer-Halle Marlene Charell
2011 Düsseldorf Esprit Arena Anke Engelke, Judith Rakers dhe Stefan Raab

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Barbara Dex[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Interpretues Qyteti pritës Ref.
1998 Briri Guildo Birmingem

Fotogaleria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "So wird der deutsche Act für den ESC 2021 gesucht". eurovision.de (në gjermanisht). 7 korrik 2020. Marrë më 8 korrik 2020.
 2. ^ Adams, William Lee (9 korrik 2015). "Poll: Who was the worst dressed Barbara Dex Award winner?" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 8 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]