Jump to content

Gjiri i Biskajës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjiri i Biskajës
Vija bregdetare spanjolle
Harta batimetrike
Vendndodhja Evropën Perëndimore dhe Evropën Jugore
Koordinatat
Gjatësia maksimale 593.7 km
Gjerësia maksimale 511.1 km
Sipërfaqja 223,000 km2
Thellësia mesatare 1,744 m
Thellësia maksimale 4,735 m
Vëllimi i ujit 389,000 km3
Kripësia 35 g/L
Harta e Gjirit të Biskajës

Gjiri i Biskajës ( spanjisht: Golfo de Vizcaya ; Baskisht: Bizkaiko Golkoa ), dhe në Francë dhe disa rajone kufitare si Gjiri i Gaskonisë ( frëngjisht: Golfe de Gascogne; Ocitanisht: Golf de Gasconha ; Breton: Pleg-mor Gwaskogn), është një gji i Oqeanit Atlantik verilindor që ndodhet në jug të Detit Keltik. Shtrihet përgjatë bregut perëndimor të Francës nga Pika Penmarc'h deri në kufirin spanjoll dhe përgjatë bregut verior të Spanjës, duke u shtrirë në perëndim deri në Kepin Ortegal. Zona jugore e Gjirit të Biskajës që përshkon bregun verior të Spanjës njihet nga vendasit si Deti Kantabrian .

Thellësia mesatare është 1,744 m dhe thellësia më e madhe është 4,735 m . [1]

Bregdeti bask përgjatë Gjirit të Biskajës
Plazhi Biarritz ( Vendi Bask Franceze )

Pjesë të shelfit kontinental shtrihen shumë në gji, duke rezultuar në ujëra mjaft të cekëta në shumë zona dhe si rrjedhim dete të trazuara për të cilat rajoni njihet. Stuhi të forta ndodhin në gji, veçanërisht gjatë muajve të dimrit. Gjiri i Biskajës është shtëpia e disa prej moteve më të ashpra të Oqeanit Atlantik ; valë anormalisht të larta ndodhin atje. [2] Deri në vitet e fundit ishte një dukuri e rregullt që anijet tregtare të fundoseshin në stuhitë e Biskajës.

Fundi jugor i gjirit quhet gjithashtu "Mar Cantábrico" në spanjisht ( Deti Kantabrian ), nga Estaca de Bares, deri në grykën e lumit Adour, por ky emër nuk përdoret përgjithësisht në anglisht. Ai u emërtua nga romakët në shekullin e 1 para Krishtit si Sinus Cantabrorum (Gjiri i Cantabri ) dhe gjithashtu, Mare Gallaecum (Deti i Galicianëve ). Në disa harta mesjetare, Gjiri i Biskajës është shënuar si El Mar del los Vascos (Deti Bask). [3]

Më 12 prill 1970, Soviet submarine K-8 u mbyt në Gjirin e Biskajës për shkak të një zjarri që gjymtoi reaktorët bërthamorë të nëndetëses. Një përpjekje për të shpëtuar nëndetësen dështoi, duke rezultuar në vdekjen e dyzet marinarëve dhe humbjen e katër silurëve bërthamorë. Për shkak të thellësisë së madhe ( 4600 m ), nuk u tentua asnjë operacion shpëtimi. [ citim i nevojshëm ]

  1. ^ "Bay of Biscay". Eoearth.org. Arkivuar nga origjinali më 2015-07-20. Marrë më 2015-07-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ A Summary of Wave Data Needs and Availability: A Report. 1979. fq. 7. Arkivuar nga origjinali më 2023-04-06. Marrë më 2021-01-05. The Gulf Stream off Cape Hatteras, the Gulf of Alaska, the English Channel, and the Bay of Biscay are some of the other areas where storms and current combine to produce abnormally high, steep waves. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "El mar de los vascos, II: del Golfo de Vizcaya al Mediterráneo" (PDF). Euskomedia.org. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-07-29. Marrë më 2015-07-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)