Gjon Skiroi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjon Skiroi, vella i Zef Skiroit[1] ishtë studiues, gjuhëtar arbëresh nga Hora e Arbëreshëvet, në SiciliItalisë.

Veprimtaria studimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth viteve '30 te shek. XIX së bashku me studiues të tjerë mbrojtën tezën se populli shqiptar është pasardhës i pellazgëve. Prandaj, së bashku me Engjëll Mashi dhe Josif Krispi, në vitet e para të shekullit XIX, Gjon Skiroj në vitet 30 hodhën tezën e prejardhjes së popullit shqiptar nga pellazgët e të gjuhës së tij nga pellazgjishtja, gjuhë që mendohej se ishte folur nga banorët më të lashtë të Ballkanit e të Mesdheut. Teza e prejardhjes pellazgjike, si shprehje e lashtësisë së popullit shqiptar, zuri vend e u përhap shumë në qarqet shkencore dhe në opinionin e gjerë.[2]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Radio Kosova e Lire (2 shkurt 2016). "Zef Skiroi (1865 – 1927), personalitet i njohur i arbëreshëve të Italisë dhe i kombit shqiptar". Marrë më 4 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gjovalin Shkurtaj (1 maj 1984). Shpirti i arbrit rron. Artjon Shkurtaj. fq. 26–. GGKEY:46CPC19D5K4. Një numër studiuesish arbëreshë, si: Engjell Mashi, Gjon Skiroi etj. mbrojtën tezën e lidhjeve gjuhësore të shqipes me gjuhën pellazge e të prejardhjes pellazge {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]