Jump to content

Gjuha Aikana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aikanã (nganjëherë i quajtur Tubarão,[1] Corumbiara / Kolumbiara ose Huari / Uari / Wari) është një gjuhë e izoluar e rrezikuar e folur nga rreth 200 njerëz Aikanã në Rondônia[2], Brazil. Është morfologjikisht komplekse dhe ka rendin e fjalëve SOV[3]. Aikanã përdor shkrimin latin. Njerëzit jetojnë me folësit e Koaisë (Kwaza).

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hein van der Voort (2004). A Grammar of Kwaza. Walter de Gruyter. p. 9. ISBN 3-11-017869-9.
  2. ^ "Ethnologue report for language code:tba". Ethnologue. Retrieved 2009-05-10.
  3. ^ "Aikana Language and the Aikanã Indian Tribe". Native Languages of the Americas website. 2008.Archived from the original on 10 May 2009. Retrieved2009-05-10.