Gjuha Coahuilteco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Coahuilteco lang.png

Coahuiltecan ishte një gjuhë e izoluar që u fliste në Teksasin jugor (Shtetet e Bashkuara) dhe në verilindje të Coahuila (Meksikë). Tani është zhdukur.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuhët e Teksasit, Coahuila, Nuevo Leon dhe Tamaulipas nuk janë të mirënjohura dhe në përgjithësi ka pak dokumentacion rreth tyre. Është supozuar se mund të ketë lidhje familjare midis coahuilteco dhe karankawa për shembull.