Gjuha holandeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
{{{emri}}}
Flitët në Evropë
Folësit
Renditja 40 of 6,000 gjuhë në listën e fjalëve
Taksonomia
Filogjeneza Indoevropiane
Gjermanike
Gjermanike perëndimore
Statusi zyrtar
Rregullohet nga Nederlandse Taalunie
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 nl
ISO 639-2 dut

Gjuha holandeze (holandishtja) i takon familjes së gjuhëve Gjermane Perëndimore. Ajo flitet nga rreth 30 milionë njerëz. Më shumë flitet në Holandë, Belgjikë dhe Surinam, por edhe në Francë dhe Gjermani nga kolonitë holandeze.