Jump to content

Gjuha pikarde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Picard
Shqiptimi[pikaʁ]
Vendase përFrancë, Belgjikë
Folës amtare
700 (2011)e25
Familje gjuhësore
Format e hershme
Statusi zyrtar
Rregulluar ngaNone
Kodet gjuhësore
ISO 639-3pcd
Glottologpica1241
ELPPicard
Linguasphere51-AAA-he
Shpërndarja gjeografike e Pikardit dhe Chtimi-t Gjuhët Oïl (përveç frëngjishtes) mund të shihet nga hijet e të gjelbrës dhe të verdhës në këtë hartë.
Pikardishtja klasifikohet si e Lëndueshme nga UNESCO Atlasi i Gjuhëve të Botës në Rrezik [2]
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters. For an introductory guide on IPA symbols, see Help:IPA.

Picard ( Frëngjisht: [pikaʁ]  ( dëgjoni)) është një gjuhë e familjes së gjuhëve romane e folur në pjesën veriore të Francës dhe pjesë të provincës Hainaut në Belgjikë. Administrativisht, kjo zonë është e ndarë midis rajonit francez Hauts-de-France dhe Valonisë belge përgjatë kufirit midis të dy vendeve për shkak të bërthamës së saj tradicionale që janë rrethet e Turnait dhe Monsës ( Pikardi Vallonia ).

Gjuha ose dialekti përmendet me emra të ndryshëm, pasi banorët e Pikardisë e quajnë thjesht Picard , por në rajonin më të populluar të Nord-Pas-de-Calais quhet Ch'ti ose Ch'timi (nganjëherë shkruhet si Chti ose Chtimi ). Kjo është zona që përbën Flandrën Romane, rreth metropolit të Lilës dhe Duait, dhe në verilindje të Artois rreth Béthune dhe Lensit. Picard quhet gjithashtu Rouchi rreth Valenciennes, Roubaignot rreth Rubesë, ose thjesht patois në frëngjishten e zakonshme.

Në vitin 1998, folësit vendas të Picard arrinin në 700,000 individë, shumica dërrmuese e të cilëve ishin të moshuar (të moshës 65 vjeç e lart). Meqenëse përdorimi i saj i përditshëm kishte rënë në mënyrë drastike, Picard u shpall nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) një " gjuhë shumë e rrezikuar ". [3] Sidoqoftë, që nga viti 2023, gjuha pikarde u rendit si "e cenueshme" nga UNESCO. [4]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin; Bank, Sebastian (2022-05-24). "Oil". Glottolog. Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. Arkivuar nga origjinali më 2022-10-08. Marrë më 2022-10-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "World Atlas of Languages: Picard". en.wal.unesco.org. Marrë më 2023-11-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ OHCHR rapporteurs (20 korrik 1998). "'According to the UN, about 500,000 speakers in France and 200,000 in Belgium' [archive], Selon l'ONU, environ 500 000 locuteurs en France et 200 000 en Belgique". UNESCO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "World Atlas of Languages: Picard". en.wal.unesco.org. Marrë më 2023-11-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)