Gjuha polake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjuha polake
Flitët në Poloni, SHBA, Lituani, Bjellorusi, Ukrain
Vendi Evropa qendrore
Folësit
Përgjithshëm 50 milion
Renditja
Taksonomia
Filogjeneza Indoevropiane
 Sllave
  sllave perëndimore
Statusi zyrtar
Zyrtare Polonia, Bashkimi Evropian
Rregullohet nga Rada Języka Polskiego
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 pl
ISO 639-2 pol

Gjuha polake (polonishtja / polonisht: język polski) është gjuha zyrtare e Polonisë. Nga gjuhët sllavike, gjuha polake është në vende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa rusishtes dhe ukrainas. Kjo gjuhë i përket grupit indo-evropian, në gjuhët perëndimore sllavike.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]