Gjuha rumune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha rumune
Flitet në: Rumani, Moldavi, Vojvodinë
Vendi: Evropë
Numri i folësve: rreth 25 milionë
Renditja: 36
Familja:
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Rumani, Moldavi, Vojvodinë
Rregullohet nga: Akademia Rumune
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 ro
ISO 639-2 rum (B), ron (T)
SIL RUM

Gjuha rumune (limba română) ose rumanishtja është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon status zyrtar në Rumani, Moldavi, dhe Vojvodinë.

Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas Mihai Eminescut, poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.

Gjuha rumune
Dako-rumune

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Pasi Romakët i mundën Dakët në luftë, dakët u romanizuan. Për këtë shkak tani gjenden mbi 70 % fjalë latine në gjuhën rumune.