Gjuraçi (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Qurkaj të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Gjuraçi ( malaze. Djuravce) është vendbanim në komunën e Ulqinit.

Gjuraçi (Ulqin)
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Ulqin
Lartësia 4 (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 31 banorë


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Gjuraç gjindet në Shestan - zoë e veçant në veriperëndim të Krajës. Banorët vendas quhen Gjuraças,i,e.[1]

demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim është krejtësisht i banuar nga shqiptarët

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 42
1953 42
1961 54
1971 66
1981 68
1991 38
2003 31

Ky vendbanim është krejtësisht % i banuar me shqiptar.

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nail Draga: Kërkime Gjeografike 9 Prishtinë 1987.