Jump to content

Gjyveçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjyveçi është gjellë e bërë me mish dhe gjithfarë zarzavatesh.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjirokastër, enë prej teneqeje, ose tavë prej balte, me të cilën piqej në furrë buka njëokëshe e quajtur çyrek. Nga turqishtja osmane gögec, ose trajta vulgare güvec që domethënë "tenxhere për të zjerë gjellën".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 319.