Glutamín

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Stampa:Infobox Chemikalie

L-glutamin është një proteinogjene α-aminosäure dhe krijon γ-Mono-Amid der L-glutaminsäure dar.

këmbimin e lëdëve L-glutamina është një universeller NH2-Donor. Në plasmen e gjakut glutamina është me një sasi përbërëse 20 % e pjesëskryesore të përzierjes se acideve amine. Në hyperkatabolen edhe hypermetabolen krankheitszuständen, wie p.sh mbas operacioneve, plagosjeve te rënda, djegieve dhe infeksioneve haset vazhdimisht një varfërim karakteristik i glutaminës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]