Gogol Bordello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gogol Bordello
Gogol Bordello duke performuar në 2014
Gogol Bordello duke performuar në 2014
Background information
OrigjinaNew York City, New York
Zhanret
Vitet aktik1999–sot
Labeli
Antar/ët
Anëtarët e kaluar
Websitegogolbordello.com
Eugene Hütz direkt në 2012.
Sergej Ryabtsev në 2012.
Yuri Lemeshev në 2012.
Pasha Newmer në koncert në 2014.
Pedro Erazo në koncert.

Gogol Bordello është një grup amerikan punk rock nga Lower East Side i Manhattan, i formuar në vitin 1999 nga muzikantë nga e gjithë bota dhe i njohur për shfaqjet në skenë teatrale dhe turnetë e vazhdueshme. Pjesa më e madhe e tingullit të grupit është frymëzuar nga muzika rome e përzier me punk dhe dub, duke përfshirë fizarmonikë dhe violinë (dhe në disa albume, saksofon).[3]

Grupi është shfaqur në disa filma të njohur, më së shumti "Everything Is Illuminated" (2005) në të cilin këngëtari kryesor Eugene Hütz luajti bashkë me Elijah Wood në një histori dramatike / aventurë rreth spastriimeve naziste në Ukrainë . Grupi shfaqet duke luajtur një grup tunxhi në një grup që përfshinte "Flamurin me Star-Spangled" dhe këngën tradicionale jidish "Bublitschki". Gogol Bordello kontribuoi me këngën " Filloni të vishni Purple " në partiturën e filmit. Grupi është fokusi i dokumentarit të vitit 2008, Gogol Bordello Non-Stop . Grupi regjistroi këngën "Let's Get Crazy" për fushatën reklamuese të Coca-Cola- s në Euro 2012 . [4]

Historia dhe ndikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Gogol" vjen nga Nikolai Gogol, një shkrimtar klasik ukrainas. Ai shërben si një ndikim ideologjik për grupin sepse ai "kontrabandoi" kulturën ukrainase në shoqërinë ruse, të cilën Gogol Bordello synon ta bëjë me muzikën rome/evropiane në botën anglishtfolëse. "Bordello", në italisht, i referohet një bordello ose një "klubi zotërinjsh". Fillimisht grupi titullohej Hütz and the Béla Bartóks, por Eugene Hütz thotë se ata vendosën të ndryshojnë emrin sepse "askush nuk e di se kush dreqin është Béla Bartók në Shtetet e Bashkuara". Grupi luajti shfaqjen e tyre të parë si grupi jozyrtar në një klub pas orarit të quajtur Pizdetz ku ata u bënë grupi i shtëpisë dhe DJ Hütz u bë DJ i shtëpisë.[5]

Kënga e parë e Gogol Bordello u publikua në 1999, dhe që atëherë ata kanë nxjerrë gjashtë albume të plota dhe një EP . Në vitin 2005, grupi nënshkroi me labelin punk SideOneDummy Records. Më 27 prill 2010, Gogol Bordello bëri debutimin e tij të madh në kompaninë diskografike me Transcontinental Hustle në American Recordings të Rick Rubin, një degë e Columbia Records / Sony Music Entertainment. Shumë nga këngët në Transcontinental Hustle u frymëzuan nga zhvendosja e Hütz në Brazil.[6]

Grupi ka bërë një turne të gjerë në të gjithë Evropën dhe Amerikën. Ata kanë bërë paraqitje të shumta në festivale ndërkombëtare dhe kanë bërë turne me grupe të ndryshme si Primus, Flogging Molly dhe Cake. Në një intervistë me NPR, frontmeni Eugene Hütz përmend Jimi Hendrix dhe Parlament-Funkadelic si ndër ndikimet kryesore muzikore të grupit. Ata kanë përmendur gjithashtu Manu Chao, Fugazi, Zvuki Mu, Karamelo Santo, Sasha Kolpakov dhe The Clash si ndikim.

Ata performuan drejtpërdrejt në festivalin e Muzikës dhe Arteve Bonnaroo 2011 për 10 vjetorin e Bonnaroo, duke luajtur një set 1,5 orë në mes të natës dhe performuan me Devotchka.

Gogol Bordello publikoi "Let's Get Crazy" në 2012, kënga e re ishte pjesë e fushatës reklamuese të Coca-Cola për Kampionatin Evropian të Futbollit, i cili u organizua pjesërisht nga Ukraina. Kënga paraqet një nga këngët e tyre të mëparshme, "Wonderlust King", dhe këngën reklamuese të Coca-Cola.[7]

Në vitin 2012, ish-kitaristi Oren Kaplan paditi Hütz për dëmshpërblime personale.[8][9]

Kënga "Immigraniada" e vitit 2010 u ripërpunua nga Bassnectar duke u bërë një hit i madh në mesin e fansave të tij duke shpresuar për një performancë live sa herë që grupi dhe ai janë afër njëri-tjetrit.

Pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, Hutz publikoi një video në mediat sociale duke dënuar pushtimin rus dhe ka mbetur i zëshëm për mbledhjen e fondeve të ndihmës për viktimat e pushtimit.[10] Gogol Bordello njoftoi një koncert përfitimi menjëherë pas të cilit u shit shpejt, i ndjekur nga shpallja e një turneu përfitimi.

Paraqitjet në film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004 – Kill Your Idols – Hütz u intervistua në këtë dokumentar rreth skenës muzikore " art punk " të Nju Jorkut.
 • 2005 – Gjithçka është e ndriçuar – Në debutimin regjisorial të Liev Schreiber, ku luan Elijah Wood, roli i Alexander Perchov u luajt nga Eugene Hütz . Ai përfshin paraqitje në skenën e trenit nga anëtarë të tjerë të Gogol Bordello.
 • 2006 – The Pied Piper of Hützovina – Dokumentar nga Pavla Fleischer për një udhëtim që ajo dhe Eugene Hütz bënë në Ukrainë për të gjetur rrënjët e tij.
 • 2006 - Wristcutters: A Love Story - "Eugene", luajtur nga aktori amerikan Shea Whigham, bazohet pjesërisht në Eugene Hütz, muzika e të cilit ("Through the Roof and Underground", "Occurrence on the Border" dhe "Huliganjetta") është i paraqitur në film si ai i regjistruar nga grupi i vjetër i personazhit. Ndryshe nga besimi se ai nuk ka marrë asnjë kredi për këtë, kreditë e filmit tregojnë të drejtat e autorit për të dy këngët e Gogol Bordello, si dhe falënderimet për Eugene disa herë gjatë listës së kreditit.
 • 2008 - Filth and Wisdom - I gjithë grupi u shfaq në këtë film të pavarur të drejtuar nga Madonna . [11] Eugene Hütz është protagonist. Madonna gjithashtu lejoi Eugene të shtonte dialogun e tij në skenar.
 • 2008 – Gogol Bordello Non-Stop – Zhvillimi i grupit u dokumentua në këtë film të drejtuar nga Margarita Jimeno. Ai ndjek ngritjen e grupit nga legjendat e fshehta në famë ndërkombëtare nga 2001 deri në 2007.
 • 2009 - Larger Than Life in 3D - Live Pamjet e koncerteve dixhitale me cilësi të lartë të xhiruara në stereoskopike 3-D në festivalin Austin City Limits në tetor 2009. [12] [13]
 • 2009 - Live From Axis Mundi : Pamjet e koncerteve të regjistruara në mënyrë profesionale të xhiruara drejtpërdrejt në Nju Jork.
 • 2011 - Grain : Filmi i shkurtër, 'Kundër Natyrës' shfaqet në titull. [14]
 • 2017 - Kreditë e mbylljes së "Dasma Amerikane" Fargo Sezoni 3, Episodi 2 "Parimi i Zgjedhjes së Kufizuar"
 • 2017 - "Risky Bismuth" The Tick Season 1 Episodi 10 "Trans Continental Hustle" kreditet e mbylljes
 • 2018 - "Unë kurrë nuk do të doja të isha i ri" në shfaqje gjatë skenës së dasmës përbindësh në "Hotel Transylvania 3"

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë
Pedro Erazo and Sergey Ryabtsev of Gogol Bordello at Lollapalooza 2015 in Chicago
Pedro Erazo dhe Sergey Ryabtsev në Lollapalooza 2015.
 • Eugene Hütz (vokale kryesore, kitarë akustike, perkusion) - Ukrainë (1999–tani)
 • Sergey Ryabtsev (violinë, vokale mbështetëse) - Rusi (2000–tani)
 • Thomas "Tommy T" Gobena (bas, vokal mbështetës) - Etiopi (2006–tani)
 • Pedro Erazo (perkusion, MC) – Ekuador (2007–tani) [15]
 • Alfredo Ortiz (bateri) – Shtetet e Bashkuara (2016–tani)
 • Boris Pelekh (kitarë, vokale mbështetëse) – Rusi (2015–tani)
 • Vanessa Walters (perkusion, vokale mbështetëse, performancë e përgjithshme) (2016-tani)
 • Ashley Tobias "TOBI" (vokale mbështetëse, kërcim, perkusion, performancë e përgjithshme) - Shtetet e Bashkuara (2017–tani)
Ish-anëtarët
 • Pamela Jintana Racine (perkusion, vokale mbështetëse, kërcim, performancë e përgjithshme) - Shtetet e Bashkuara (1999-2017)
 • Eliot Ferguson (bateri, vokale mbështetëse) - Shtetet e Bashkuara (1999-2009)
 • Sasha Kazatchkoff (fizarmonikë) (1999)
 • Vlad Solovar (kitarë) (1999)
 • Oren Kaplan (kitarë, vokal mbështetës) – Izrael (2000–2012)
 • Yuri Lemeshev ( fizarmonikë, vokale mbështetëse) - Rusi (2001–2013)
 • Ori Kaplan (saksofon, vokal mbështetës) – Izrael (nuk ka lidhje me Oren Kaplan, bashkëdrejton Balkan Beat Box me Tamir Muskat ) (2001-2004)
 • Katheryn McGaffigan (perkusion, vokale mbështetëse, kërcim, performancë e përgjithshme) - Shtetet e Bashkuara (2002)
 • Susan Donaldson (perkusion, vokale mbështetëse, kërcim, performancë e përgjithshme) (2002-2003)
 • Andra Ursuta (perkusion, vokale mbështetëse, kërcim, performancë e përgjithshme) – Rumani (2003-2006)
 • Chris Tattersall (bateri, vokale mbështetëse) - Mbretëria e Bashkuar (2004)
 • Elizabeth Sun (perkusion, vokale mbështetëse, kërcim, performancë e përgjithshme) - Kina dhe Skocia (2004–2016)
 • Rea Mochiach (bas, perkusion, elektronikë dhe programim beat në studio, vokale mbështetëse) – Izrael (2005)
 • Karl Alvarez (bas) – Shtetet e Bashkuara (2006)
 • Oliver Charles (baterie) – Shtetet e Bashkuara (2009-2016)
 • Michael Ward (kitarë) – Shtetet e Bashkuara (2011-15)
 • Pasha Newmer ( fizarmonikë ; vokale mbështetëse) - Bjellorusi (2013–2018)
 • James Ward (fizarmonikë) – Skoci
 • Kristian Mangieri (harmonikë, performancë e përgjithshme)

Afati kohor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Voi-La Intruder (1999)
 • Multi Kontra Culti vs. Irony (2002)
 • Gypsy Punks: Underdog World Strike (2005)
 • Super Taranta! (2007)
 • Trans-Continental Hustle (2010)
 • Моя Цыганиада (2011)
 • Pura Vida Conspiracy (2013)
 • Seekers and Finders (2017)

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • East Infection (2005)

Kompilimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Punk Rock Strike Vol. 4 (2003)
 • 2005 Warped Tour Compilation (2005)
 • 2006 Warped Tour Compilation (2006)
 • Gypsy Beats and Balkan Bangers (2006)
 • The Rough Guide to Planet Rock (2006)
 • 2007 Warped Tour Compilation (2007)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ffrench, Andrew. "Looking back: gypsy punks Gogol Bordello stunned Cropredy Festival with an energetic set". Marrë më 14 dhjetor 2020 – nëpërmjet Oxford Mail. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Peters, Xander. "Gypsy punk veterans Gogol Bordello bring their cultural mishmash to the Beacham". Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2021. Marrë më 14 dhjetor 2020 – nëpërmjet Orlando Weekly. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Boden, Sarah (2008-06-14). "Meet Gogol Bordello, the gypsy-punk oddballs bringing the sexy back". the Guardian. Marrë më 2016-06-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Gogol Bordello liefern "Coca-Cola-Hymne" zur EM". Relevant.at. Arkivuar nga origjinali më 2012-11-28. Marrë më 2012-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura NPR
 6. ^ Ponce, Gina (gusht 2010). "Gogol Bordello: nthWORD Exclusive". nthWORD Magazine. Arkivuar nga origjinali më 2010-09-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Gogol Bordello: "Let's geht Crazy" mit der Hymne der Euro 2012". Heute.at. 2012-05-22. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2012. Marrë më 2012-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Reilly, Dan (2013-08-01). "Gogol Bordello's Eugene Hutz Sued for Allegedly Stealing $500,000 From Band". Spin. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2022. Marrë më 2016-06-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Michaels, Sean (2013-08-01). "Gogol Bordello frontman Eugene Hutz sued over alleged hole in band accounts". the Guardian. Marrë më 2016-06-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Reilly, Dan (2013-08-01). "Gogol Bordell on facebook Facebook". Facebook. Marrë më 2022-03-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Filth and Wisdom (2008)" at IMDb, retrieved 2007 August 7
 12. ^ "Larger Than Life in 3D" at IMDb, retrieved 2010 January 7
 13. ^ "Tampa Bay, Florida news | Tampa Bay Times/St. Pete Times". Blogs.tampabay.com. Marrë më 2013-07-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Grain: A short film by Carl Denham". YouTube. 2011-06-16. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2022. Marrë më 2012-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 15. ^ Cooper, Ryan (2007). "An Interview with Eugene Hutz of Gogol Bordello". About.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2007-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]