Golden Foot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenjat e këmbëve të Francesco Tottit në edicionin e 2010-tës

Golden Foot (shqip: Këmba e Artë) është një çmim ndërkombëtar futbolli i cili i jepet lojtarëve që kanë kan pasur një karrierë të suksesshme sportive dhe kanë pasur arritje të mëdha (individualisht dhe kolektivisht) dhe për personalitetin e tyre. Çmimi i jepet vetëm lojtarëve që kanë kaluar moshën 28 vjeç dhe mund të fitohet vetëm një herë.[1]

Dhjetë të nominuarit zgjidhen nga një panel juristësh ndërkombëtar bazuar në kriterin që ata janë 28 vjeç dhe ende aktiv në futboll. Jashtë kësaj liste, fituesi zgjidhet me sondazh online, ku çdo kush mund të votoj.[2] Fituesi i çmimin lën një shenjë myku të përhershme të këmbës së tij në "The Champions Promenade", me vendndodhje në pricipatën e Monakos.

Që nga 2009-ta, ka pasur edhe një ankand shitjeje që ka shoqëruar këtë ngjarje. Ankandi mbahet gjatë mbrëmjes gala në Hôtel de Paris, me synimin për të mbledhur ndihma për ata që luftojnë Sidën.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e fituesve të çmimit Golden Foot
Viti Lojtari Klubi Votat
2003 Flamuri Roberto Baggio Flag of Italy.svg Brescia
2004 Flag of the Czech Republic.svg Pavel Nedvěd Flamuri Juventus
2005 Flamuri Andriy Shevchenko Flamuri Milan
2006 Flamuri Ronaldo Flamuri Real Madrid
2007 Flamuri Alessandro Del Piero Flamuri Juventus
2008 Flamuri Roberto Carlos Flamuri Fenerbahçe
2009 Flamuri Ronaldinho Flamuri Milan 43,755
2010 Flamuri Francesco Totti Flamuri Roma 25,738
2011 Flamuri Ryan Giggs Flamuri Manchester United
2012 Flamuri Zlatan Ibrahimović Flamuri Paris Saint-Germain
2013 Flamuri Didier Drogba Flamuri Galatasaray
2014 Flamuri Andrés Iniesta Flamuri Barcelona
2015 Flamuri Samuel Eto'o Flamuri Antalyaspor
2016 Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Juventus
2017 Flamuri Iker Casillas Flamuri Porto
2018 Flamuri Edinson Cavani Flamuri Paris Saint-Germain

Sipas shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Lojtarë
Italia Italia 4
Flag of Brazil.svg Brazili 3
Spanja Spanja 2
Republika Çeke Republika Çeke 1
Ukraina Ukraina 1
Flag of Wales (1959).svg Uellsi 1
Suedia Suedia 1
Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë 1
Flag of Cameroon.svg Kameruni 1
Flag of Uruguay.svg Uruguaji 1

Sipas klubeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Shtetet
Flamuri Juventus 3
Flamuri Milan 2
Flamuri Paris Saint-Germain 2
Flamuri Barcelona 1
Flamuri Brescia 1
Flamuri Antalyaspor 1
Flamuri Fenerbahçe 1
Flamuri Galatasaray 1
Flamuri Manchester United 1
Flamuri Real Madrid 1
Flamuri Roma 1
Flamuri Porto 1

Çmimi i legjendave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e fituesve[3]
Viti Fitues Legjendat
2003 Flamuri Roberto Baggio Flamuri Diego Maradona
Flamuri Eusébio
Flamuri Gianni Rivera
Flamuri Just Fontaine
2004 Flag of the Czech Republic.svg Pavel Nedvěd Flamuri Alfredo Di Stéfano
Flamuri Dino Zoff
Flamuri Michel Platini
2005 Flamuri Andriy Shevchenko Flamuri Francisco Gento
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg George Best
Flamuri George Weah
Flamuri Gigi Riva
Flamuri Roberto Rivellino
2006 Flamuri Ronaldo Flamuri Alcides Ghiggia
Flamuri Ferenc Puskás
Flamuri Giacinto Facchetti
Flamuri Raymond Kopa
Flamuri Zico
2007 Flamuri Alessandro Del Piero Flamuri Gerd Müller
Flamuri Hristo Stoitchkov
Flamuri Mario Kempes
Flamuri Paolo Rossi
Flamuri Romário
2008 Flamuri Roberto Carlos Flamuri Aldair
Flamuri Igor Belanov
Flamuri Luis Suárez
Flamuri Zinedine Zidane
2009 Flamuri Ronaldinho Flamuri Karl-Heinz Rummenigge
Flamuri Nilton Santos
Flamuri Oleg Blokhin
Flamuri René Higuita
Flamuri Zbigniew Boniek
2010 Flamuri Francesco Totti Flamuri Carlos Dunga
Flamuri Francisco Varallo
Flamuri Franz Beckenbauer
Flamuri Giancarlo Antognoni
Flamuri Hugo Sánchez
2011 Flamuri Ryan Giggs Flamuri Abedi Pele
Flamuri Javier Zanetti
Flamuri Luís Figo
Flamuri Rabah Madjer
Flamuri Ruud Gullit
2012[4] Flamuri Zlatan Ibrahimović Flamuri Eric Cantona
Flamuri Franco Baresi
Flamuri Lothar Matthäus
Flamuri Pelé
2013 Flamuri Didier Drogba Flamuri Carlos Valderrama
Flamuri Jean-Pierre Papin
Flamuri Osvaldo Ardiles
2014 Flamuri Andrés Iniesta Flag of the Czech Republic.svg Antonín Panenka
Flamuri Jean-Marie Pfaff
Flamuri Hakan Sukur
Flamuri Hidetoshi Nakata
Flamuri Mia Hamm
Flamuri Roger Milla
2015 Flamuri Samuel Eto'o Flamuri Gheorghe Hagi
Flamuri Daniel Passarella
Flamuri David Trezeguet
Flamuri Rinat Dasayev
2016 Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Frank de Boer
Flamuri Claudio Ranieri
Flamuri Carles Puyol
Flamuri Deco
2017 Flamuri Iker Casillas Flamuri Roberto Mancini
Flamuri Michael Owen
Flamuri Marcel Desailly
Flamuri Oliver Kahn
Flag of the People's Republic of China.svg Li Ming

Gjithsej sipas shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Lojtarë
Italia Italia 11
Flag of Brazil.svg Brazili 10
Franca Franca 8
Argjentina Argjentina 7
Gjermania Gjermania 5
Spanja Spanja 3
Ukraina Ukraina 3
flamuri Portugalia 3
Republika Çeke Republika Çeke 2
Flag of Colombia.svg Kolumbia 2
Flag of Cameroon.svg Kameruni 2
Holanda Holanda 2
Flag of Uruguay.svg Uruguaji 1
Flag of Wales (1959).svg Uellsi 1
Suedia Suedia 1
Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë 1
Shteti Lojtarë
Iralanda Veriore Irlanda Veriore 1
flamuri Liberia 1
Hungaria Hungaria 1
Bullgaria Bullgaria 1
Polonia Polonia 1
Flag of Mexico.svg Meksika 1
Flag of Ghana.svg Gana 1
Algjeria Algjeria 1
Belgjika Belgjika 1
Turqia Turqia 1
Japonia Japonia 1
Flag of the United States.svg SHBA 1
Rusia Rusia 1
Rumania Rumania 1
Britania e Madhe Anglia 1
 Republika Popullore e Kinës 1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "GoldenFoot" [Këmba e Artë]. World Champion Club Ltd. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "ESPN Classic supports Golden Foot Awards" [ESPN Classic mbështet çmimet e Golden Foot] (në anglisht). ESPN Soccernet. 26 maj 2010.
  3. ^ "LEGENDS – GoldenFoot (Legjendat – Golden Foot)". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2018. Marrë më 1 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ “Golden Foot Awards 2012 – Ibrahimovic, Pele, And Cantona” Arkivuar 28 shtator 2022 tek Wayback Machine. Amfm magazine (në anglisht). Marrë më 23 korrik 2018

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]