Golden Hind

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një riprodhim e Golden HindBrixham

Golden Hind ishte një galion anglez më i njohur për lundrimin e saj rreth botës midis 1577 dhe 1580, i udhëhqur nga Sir Francis Drake. Ajo fillimisht njihej si Pelican, por u riemërua nga mesi i udhëtimit të Drake në 1578, për nder të mbrojtësit të tij, Sir Christopher Hatton, kreshta e të cilit ishte një 'hind' e artë (një dre femër, sidomos dre i rëndomtë).[1] Hatton ishte një nga sponsorët kryesorë të udhëtimit botëror të Drake. Një rindërtim me madhësi të plotë dhe ende të disponueshme ekziston në Londër, në bregun jugor të Thames.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbretëresha Elizabeta I sponsorizoi pjesërisht Sir Francis Drake si udhëheqës të një ekspedite që synonte të kalonte rreth Amerikës Jugore përmes ngushticës së Mangelanit dhe të eksploronte bregdetin që shtrihet përtej. Mbështetja e mbretëreshës ishte e dobishme; Drake kishte miratimin zyrtar për të përfituar veten dhe mbretëreshën, si dhe për të shkaktuar dëmin maksimal te spanjollët.

Qëllimi i qartë ishte "të zbulonte vendet që takohen për të pasur trafik". Drake, megjithatë, veproi si një rrëmbyes, me mbështetje jozyrtare nga Mbretëresha Elizabeta. Ajo është përshkruar si një "anije luftarake e mesit të shekullit të 16-të gjatë kalimit nga karaketa në galion" dhe peshonte rreth 120 tonë. Ai e quajti fillimisht flamurin e tij Pelican, por e riemëroi në Golden Hind më 20 gusht 1578 për të nderuar mbrojtësin e tij, Sir Christopher Hatton, kreshta e familjes së të cilit ishte një hind e artë. Ai lundroi në dhjetor 1577 me pesë anije të vogla, të udhëhequr nga 164 burra dhe arriti në brigjet e Brazilit në fillim të vitit 1578.

Më 1 mars 1979, Golden Hind u përballë dhe kapi galionin spanjoll Nuestra Señora de la Concepción në Oqeanin Paqësor. This galion kishte thesarin më të madh dhe zgjati gjashtë ditë për të bërë transferimin dhe përfshinte 26 ton argjend, gjysmë ton ar, porcelani, monedha dhe stoli.[2][3]

Më 26 shtator 1580, Francis Drake lundroi anijen e tij në Portin Plymouth me 56 të ekuipazhit origjinal të 80 të lënë në bordin e tij pas tri vitesh të lundrimit.

Pas lundrimit të Drake, anija e tij qëndroi në Deptford, Londër si ekzpositë publike. Anija mbeti atje nga viti 1580 deri rreth vitit 1650, 45 vjet pasi mbretëresha Elizabeta kishte vdekur, përpara se anija përfundimisht të shkatërrohej dhe të copëtohej. Në vitin 1668, mbajtësi i dyqaneve në Deptford, John Davies nga Camberwell, kishte drurin më të mirë të mbetur të Golden Hind të bërë në një karrige e cila u paraqit në Librarinë BodleianUniversitetin e Oksfordit,[4][5] ku mbetet (me një riprodhim në Sallën e Madhe, Buckland Abbey, Devon, shtëpia e Drake dhe tani mirëmbahet nga National Trust).

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Liberal Hind, anija e Piratëve Drake nga One Piece, emri Hind bazohet mu në këtë galion. Ironikisht, kapiteni i ekuipazhit X Drake bazohet në Francis Drake.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hind, meaning in Cambridge Dictionary". Cambridge Dictionary (në anglisht).
  2. ^ To Rule the Waves: How the British Navy Shaped the Modern World (2004) Herman, A. Harper Collins, New York ISBN 0-06-053424-9 p.94
  3. ^ "Golden Hind first English ship to sail around the world" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2020. Marrë më 3 janar 2020.
  4. ^ "The Original Golden Hind" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2016. Marrë më 24 mars 2017.
  5. ^ "Annals of the Bodleian Library, Oxford, A. D. 1598-A. D. 1867" (në anglisht). Marrë më 24 mars 2017.