Google Play

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Google Play
Google Play 2016 logo.svg
ZhvilluesGoogle
Versioni i parëTetor 23, 2008; 14 vite më parë (2008-10-23) (as Android Market)
Versioni i fundit4.5.10
Statusi i zhvillimitActive / 1+ million apps (as of July 2013)
Sistemi operativAndroid
iOS (Books, Movies, TV Shows and Music only)[1]
Përdoret përDigital distribution, software update
Faqja zyrtareplay.google.com

Google Play është një platformë digjitale për shpërndarjen e aplikacioneve për sistemin operativ Android dhe një dyqan elektronike online ,operohet nga Google . Ky shërbim i lejon përdoruesit të shfletojë dhe të shkarkojë aplikacione të zhvilluara me SDK Android dhe të publikuara përmes Google , si dhe muzikë , revista , libra , filma dhe programe televizive . Përdoruesit mund të blejnë hardware , të tilla si Chromebooks , pajisje të lëvizshme Google Nexus, Chromecasts , dhe pajisje , nëpërmjet Google Play. Aplikacionet janë në dispozicion përmes Google Play pa pagesë ose me një kosto . Ata mund të shkarkohen direkt në një pajisje Android ose Google TV përmes Play Store app celular , ose me vendosjen e aplikimit për një pajisje nga Google Play website . Shumë aplikacione mund të jenë në shënjestër për përdoruesit të veçanta bazuar në një atribut të veçantë hardware , të tilla si një sensor lëvizje ose një aparat fotografik para -ballafaqohet ( për të bërë thirrje online video).


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Google Mobile". Google.com. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 2013-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)