Google Play

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Google Play
ZhvilluesGoogle
Versioni i parë23 tetor 2008; 15 vite më parë (2008-10-23) (si Android Market)
Versioni i fundit4.5.10
Statusi i zhvillimitAktiv / 1+ milionë aplikacione (që prej korrikut 2013)
Sistemi operativAndroid
iOS (vetëm libra, filma, seri dhe muzikë)[1]
Përdoret përShpërndarja digjitale, Aktualizimi i softuerit
Faqja zyrtareplay.google.com

Google Play, e njohur gjithashtu si Google Play Store dhe më parë Android Market, është një shërbim shpërndarës dixhital i operuar dhe zhvilluar nga Google. Ai shërben si dyqani zyrtar i aplikacioneve për pajisjet e certifikuara që funksionojnë në sistemin operativ Android dhe pasardhësve të tij, si dhe ChromeOS, duke i lejuar përdoruesit të shfletojnë dhe shkarkojnë aplikacionet e zhvilluara me kompletin e zhvillimit të softuerit Android (SDK) dhe të publikuara përmes Google. Google Play ka shërbyer gjithashtu si një dyqan mediash dixhitale, duke ofruar lojëra, muzikë, libra, filma dhe programe televizive.[2] Përmbajtja që është blerë në Google Play Films & TV dhe Google Play Books mund të aksesohet në një shfletues uebi dhe përmes aplikacioneve Android dhe iOS.

Aplikimet janë të disponueshme përmes Google Play ose falas ose me kosto. Ato mund të shkarkohen drejtpërdrejt në një pajisje Android përmes aplikacionit celular të pronarit Google Play Store ose duke e vendosur aplikacionin në një pajisje nga faqja e internetit e Google Play. Aplikacionet që përdorin aftësitë harduerike të një pajisjeje mund të synohen te përdoruesit e pajisjeve me komponentë specifikë harduerikë, të tillë si një sensor lëvizjeje (për lojëra të varura nga lëvizja) ose një kamerë e përparme (për video thirrje në internet). Google Play Store kishte mbi 82 miliardë shkarkime aplikacionesh në 2016 dhe mbi 3.5 milionë aplikacione të publikuara në 2017,[3] ndërsa pas një pastrimi të aplikacioneve, është kthyer në mbi 3 milionë.[4] Ai ka qenë subjekt i çështjeve të shumta në lidhje me sigurinë, në të cilat softueri me qëllim të keq është miratuar dhe ngarkuar në dyqan dhe është shkarkuar nga përdoruesit, me shkallë të ndryshme ashpërsie.

Google Play u lançua më 6 mars 2012, duke bashkuar Android Market, Google Music, Google Movies dhe Google eBookstore nën një markë, duke shënuar një ndryshim në strategjinë e shpërndarjes dixhitale të Google. Pas riemërtimit të tyre, Google ka zgjeruar mbështetjen gjeografike për secilin prej shërbimeve. Që nga viti 2018, Google e ka hequr gradualisht markën Play: Play Newsstand u riemërua si Google News në 2018; Play Music u ndërpre në favor të YouTube Music në 2020; dhe Play Movies & TV u riemërua si Google TV në 2021.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Google Mobile". Google.com. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 2013-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Info about the Google Play Music phase-out". Google Help. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2020. Marrë më 13 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Number of Google Play Store apps 2017 | Statistic". Statista (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2020. Marrë më 2018-01-03.
  4. ^ "Number of Android applications on the Google Play store". appbrain.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2017. Marrë më 2020-08-12.