Jump to content

Goran Pandev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Goran Pandev

Pandev me Interin në vitin 2010
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGoran Pandev
Datëlindja (1983-07-27) 27 korrik 1983 (40 vjeç)
VendlindjaStrumica, Jugosllavi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Genoa
Numri19
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2001Belasica18(6)
2001–2004Internazionale0(0)
2002–2003Spezia (huazim)22(4)
2003–2004Ancona (huazim)20(1)
2004–2010Lazio159(48)
2010–2012Internazionale45(5)
2011–2012Napoli (huazim)30(6)
2012–2014Napoli26(6)
2014–2015Galatasaray4(0)
2015–Genoa115(19)
Karriera ndërkombëtare
2001–Maqedonia e Veriut108(34)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 8 mars 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 19 nëntor 2019

Goran Pandev (lindur më 27 korrik 1983) është një futbollist profesionist maqedonas i cili luan si sulmues për klubin italian Genoa dhe kombëtaren maqedonase, ku është edhe kapiten.

Pasi luajti për disa vite si protagonist te Lazio, Pandev u transferua te Interi në janar 2010. Gjatë kohës te Zikaltrit, ai fitoi disa trofe, përfshirë Serie A, Kupën e Italisë dhe Ligën e Kampioneve në sezonin 2009–10 si pjesë e tripletës historike të klubit.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 janar 2010, Pandev firmosi një kontratë deri në qershor 2014 me Interin; marrëveshja mes palëve ishte arritur që në shtator të vitit të kaluar.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2019, Pandev mori pasaportën italiane.[3]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lazio[4]
Inter[4]
Napoli[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ergis Tafalla (25 mars 2017). "Ja si kanë përfunduar heronjtë e "Tripletës" së Inter". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2020. Marrë më 13 prill 2020.
  2. ^ "Pandev nenshkruan me Interin, zikalter ne janar". Top-Channel.tv. 15 shtator 2009. Marrë më 13 prill 2020.
  3. ^ "Pandev becomes Italian citizen" [Pandev bëhet qytetar italian] (në anglisht). Football Italia. 25 shkurt 2019. Marrë më 13 prill 2020.
  4. ^ a b c "Goran Pandev" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 13 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]