Gradaçaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gradacac Municipality Location transparent.svg

Gradaçaci është qytezë dhe komunë në pjesën veri lindore të Bosnjës dhe Hercegovinës, që ndodhet rreth 40 km (25 mi) në jug të Lumit Sava. Administrativisht është pjesë e Kantonin e Tuzlës të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës. Qytetet me te afert jane Bosanski Šamac dhe Modriča. Gradaçaci është i njohur edhe për kështjellën e tij.

Koordinatat: 44°53′V 18°26′L / 44.883°V 18.433°L / 44.883; 18.433