Gradaçaci

Coordinates: 44°53′N 18°26′E / 44.883°N 18.433°E / 44.883; 18.433
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gradaçaci është qytezë dhe komunë në pjesën veri lindore të Bosnjës dhe Hercegovinës, që ndodhet rreth 40 km (25 mi) në jug të Lumit Sava. Administrativisht është pjesë e Kantonin e Tuzlës të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës. Qytetet me te afert jane Bosanski Šamac dhe Modriča. Gradaçaci është i njohur edhe për kështjellën e tij.

44°53′N 18°26′E / 44.883°N 18.433°E / 44.883; 18.433