Grand Junction, Colorado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Grand Junction, Colorado
Anglisht : City of Grand Junction
qytet
noform
Vendndodhja
Grand Junction, Colorado is located in SHBA
Grand Junction, Colorado
Grand Junction, Colorado

Koordinatat: 39°4′V 108°34′P / 39.067°V 108.567°P / 39.067; -108.567

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Colorado
Qarku Mesa[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100 km2
 •  aglomerati 8653 km2
 •  tokësore 99 km2
 •  ujore 1 km2
Lartësia 1397 m (m.n.d.)
Popullsia 59899 banorë (2012)
 •  aglomerati 147.083 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore MST-7
Verore MDT-6
Kodi Postal 81501-81507
Prefiksi 970
Faqja Zyrtare City of Grand Junction

Grand Junction, Colorado (City of Grand Junction) është një qytet në qarkun Mesa[2]]] të shtetit federal Colorado, SHBA. Në Grand Junction, Colorado jetojnë 59899 banorë (2012). Qyteti ka një sipërfaqe prej 100 km2 dhe lartësi mbidetare prej 1397 m (4593 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Active Colorado Municipalities". State of Colorado, Department of Local Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 nëntor 2010. Marrë më 2007-09-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Active Colorado Municipalities". State of Colorado, Department of Local Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 nëntor 2010. Marrë më 2007-09-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Grand Junction, Colorado – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale