Granica (Livadhi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Granicë
Λαφύστιον
Fshat
Vendndodhja
Granicë is located in Greqia
Granicë
Granicë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Livadhi
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 25′ 49″ Veri

22° 55′ 4″ Lindje

Popullsia 354 banorë (2011)

Granicë[1] (greqisht: Λαφύστιον/Lafístion) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Γρανίτσα/Granítsa.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Lafístion - Granítsa