Grete Waitz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grete Waitz ( Andersen, 1 tetor 1953 - 19 prill 2011) ishte një vrapuese maratonash norvegjeze dhe ish mbajtës e rekordit botëror. Në vitin 1979, ajo u bë gruaja e parë në histori që drejtoi maratonën brenda dy orë e gjysmë. Ajo fitoi nëntë maratona të qytetit të Nju Jorkut midis 1978 dhe 1988, më shumë se çdo vrapues tjetër në histori. Ajo fitoi një medalje të argjendtë në Lojrat Olimpike 1984 në Los Anxhelos dhe një medalje të artë në Kampionatin Botëror 1983 në Helsinki. Fitoret e saj të tjera të maratonës përfshinin fitoren e Maratonës së Londrës në vitin 1983 dhe 1986. Ajo ishte gjithashtu pesë herë fituese e Kampionatit Botëror të Kryqëzatave.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur si Grete Andersen në Oslo, Norvegji,[1] Waitz ishte një kontrabandiste e talentuar, por kishte vështirësi që prindërit e saj për të marrë seriozisht profesionin e saj. Megjithatë, Waitz u zhvillua në Olimpiadën Verore 1972 në Mynih në 1500 metra, dhe për të mbështetur karrierën e saj atletike ajo studioi në një kolegj mësuesish.

Arritjet më të mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1500 metres – 4:00.55 – Prague – 03/09/1978
  • One mile – 4:26.90 – Gateshead – 09/07/1978
  • 3000 metres – 8:31.75 – Oslo (Bislett) – 17/07/1979
  • 15 kilometres – 47:52 – Tampa, FL – 11/02/1984
  • Marathon – 2:24:54 – London – 20/04/1986[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robbins, Liz; Weber, Bruce (19 prill 2011), "Grete Waitz, Marathon Champion, Dies at 57", The New York Times {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ IAFF athletes http://www.iaaf.org/athletes/biographies/letter=w/athcode=63544/index.html Arkivuar 4 nëntor 2011 tek Wayback Machine