Greyfriars Bobby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e Greyfriars Bobby në Edinburg, Skoci

Greyfriars Bobby (4 maj 1855 – 14 janar 1872) ishte qen Sky Terrier i cili u bë i njohur në shekullin e 19-të në Edinburg duke kaluar 14 vite duke mbrojtur varrin e zotëriut të tij deri në vdekje. Historia e këtij qeni është i njohur në Skoci dhe janë shkruar shumë libra dhe u bënë shumë filma në lidhje me këtë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni më i njohur i tregimit është se Bobby i përkiste John Grey, i cili punoi për Policinë e Qytetit të Edinburgut si një rojtar nate. Kur vdiq John Grey, ai u varros në Greyfriars Kirkyard, varrezë që rrethon Greyfriars Kirk në Qytetin e Vjetër të Edinburgut. Më pas Bobby u bë i njohur në vend, duke kaluar pjesën tjetër të jetës së tij duke u ulur në varrin e zotëriut të tij.[1][2]

Në vitin 1867, Lordi Provost i Edinburgut, Sir William Chambers, i cili ishte gjithashtu drejtor i Shoqërisë Skoceze për Parandalimin e Mizorisë për Kafshët, pagoi licencën e Bobby dhe i dha qenit një jakë, tani në Muzeun e Edinburgut.[2][3]

Bobi thuhet se është ulur nga varri për 14 vjet.[1][2][3][4] Ai vdiq në vitin 1872[3][4] dhe u varros vetëm brenda portës së Greyfriars Kirkyard, jo shumë larg varrit të John Grey.[2]

Një vit më vonë, filantropja angleze Angela Burdett-Coutts u mrekullua nga tregimi dhe kishte një burim të pijshëm në krye me statujën e Bobby (i porositur nga skulptori William Brodie) i ngritur në kryqëzimin e George IV Bridge dhe Rruga e Candlemaker (përballë hyrjes së kishë) për ta përkujtuar atë.[4]


Historia e Greyfriars Bobby ka ngjashmëri me shumë qen të tjerë besnikë në të gjithë botën.

Libra dhe filma rreth Bobby[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Challenge to Lassie (1949), është një film i mëparshëm i bazuar në librin e Atkinson, duke zëvendësuar Bobby me Lassie.[8]
 • Filmi i vitit 1945 The Body Snatcher, ka një referencë të zhdrejtë për Bobby. Karakteri i titullit John Grey, i luajtur nga Boris Karloff, ndërsa kërkon të gërmojë një kufomë në Greyfriars Kirkyard, has një qen (me emrin "Robbie") që ruan varrin. Qeni është vrarë.[9]
 • Red Dead Redemption 2 përmban një vezë të pashkëve që përshkruan një qen ulur pranë varrit të pronarit të saj në lidhje me Bobby.
 • Besnikëria e palëkundur e Shushus, një qen në One Piece, ndaj zotërisë së tij bazohet në konceptin e një qeni besnik që mbetet besnik ndaj zotërisë së tyre, gjë e cila shpesh shfaqet në filma të ndryshme, përfshirë edhe filmat e Gryfriars Bobby.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b greyfriarsbobby.co.uk "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2013. Marrë më 11 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) (11 shkurt 2013).
 2. ^ a b c d Education Scotland website "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2013. Marrë më 11 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) (11 shkurt 2013).
 3. ^ a b c Edinburgh Museums and Galleries website [1] (11 shkurt 2013).
 4. ^ a b c Edinburgh Museums (monuments) website [2] Arkivuar 7 janar 2014 tek Wayback Machine (11 shkurt 2013)
 5. ^ Eleanor Atkinson. Greyfriars Bobby at Project Gutenberg.
 6. ^ Douglas Brode (2004). From Walt to Woodstock: How Disney Created the Counterculture. University of Texas Press. fq. 194–196. ISBN 0-292-70273-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ The Adventures of Greyfriars Bobby: IMDB.com website.
 8. ^ Hanson, Patricia King, red. (1999). AFI Catalog of Motion Pictures Produced in the United States. University of California Press. fq. 400. ISBN 0-520-21521-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gregory W. Mank (2009). Bela Lugosi and Boris Karloff: The Expanded Story of a Haunting Collaboration. McFarland. fq. 481, 504. ISBN 978-0-78645-472-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)