Grigor Voskopojari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grigor Voskopojari
(1700 - 1772)
[[]]
U lind në1700?
Vdiq1772
KombësiaShqiptar

Grigor Voskopojari ose Grigori i Durrësit (1700 - 1772) Ishte mësimdhënës dhe zëvendësdrejtor i Akademisë së Re në Voskopojë, autor, bashkëautor dhe redaktor i disa veprave që u botuan në shtypshkronjën e Voskopojës, personalitet i shquar në fushën e arsimit dhe të kulturës së Voskopojës, kryepeshkop i Durrësit.

Citat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  "Gëzohu o shqiptar i Shqipërisë sonë të dashur, gëzohu se Shqipëria është krenare për ty!"  - Grigor Voskopojari

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]