Guangjuan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guangyuan
Qytet
Vendndodhja
Guangyuan is located in Kina
Guangyuan
Guangyuan

Koordinatat: 32°26′V 105°49′L / 32.433°V 105.817°L / 32.433; 105.817

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Provinca Sichuan
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16,313.78 km2
Dendësia 150 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Zona Kohore në Kinë (UTC+08:00)
Prefiksi 0839

Guangyuan (Kinezisht: 广元市) është qytet në provincën Sichuan, Kinë. Qyteti ka pasur 2,484,123 banorë më 2010.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guangyuan ndahet në tri distrikte dhe katër qarqe.

Map
Guangyuan mcp.png
# Emri Popullsia (sipas regjistrimit më 2004) Sipërfaqja (km²) Dendësia (/km²)
1 Distrikti Lizhou 460,000 1,482 310
2 Distrikti Zhaohua 240,000 1,435 167
3 Distrikti Chaotian 210,000 1,618 130
4 Qarku Wangcang 450,000 2,976 151
5 Qarku Qingchuan 250,000 3,269 76
6 Qarku Jiang 670,000 3,204 209
7 Qarku Canxi 770,000 2,330 330