Guangjuan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guangjuan
广元市
Qytet
Pamje nga qyteti Guangyuan
Pamje nga qyteti Guangyuan
Popullsia
 • Gjithsej2.484.123
{{{postal_code_type}}}
628017
Faqja zyrtarewww.cngy.gov.cn

Guangyuan (Kinezisht: 广元市) është qytet në provincën Sichuan, Kinë. Qyteti ka pasur 2,484,123 banorë më 2010.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guangyuan ndahet në tri distrikte dhe katër qarqe.

Map
# Emri Popullsia (sipas regjistrimit më 2004) Sipërfaqja (km²) Dendësia (/km²)
1 Distrikti Lizhou 460,000 1,482 310
2 Distrikti Zhaohua 240,000 1,435 167
3 Distrikti Chaotian 210,000 1,618 130
4 Qarku Wangcang 450,000 2,976 151
5 Qarku Qingchuan 250,000 3,269 76
6 Qarku Jiang 670,000 3,204 209
7 Qarku Canxi 770,000 2,330 330