Guldbollen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guldbollen
Jepet për Konsideruar të jetë performuesi më i mirë suedez i vitit
Shteti Suedi
Prezantuar nga Aftonbladet
Federata Suedeze e Futbollit
Çmimi i parë 1946
Current holder Victor Lindelöf (2018)
Highlights
Më shumë çmime Zlatan Ibrahimović (11)
Most consecutive wins Zlatan Ibrahimović (10)

Guldbollen (shqip: Topi i artë) është një çmim futbolli suedez i cili jepet nga Aftonbladet dhe Federata Suedeze e Futbollit për futbollistin më të mirë suedez të çdo viti.

Çmimi i parë u dhurua në vitin 1946 për Gunnar Gren,[1] dhe u krijua nga Bengt Liljedahl.[2] Në vitet 1946-65, çmimi jepej në bashkëpunim me Stockholms-Tidningen.[2]

Zlatan Ibrahimović e ka fituar çmimin 11 herë (në vitet 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 dhe 2016) dhe është lojtari i vetëm që e ka fituar më shumë se dy herë.[3] Bo Larsson i Malmö FF ishte lojtari i parë që e fitoi çmimin dy herë (ai e fitoi në vitet 1965 dhe 1973). Diamantbollen, çmimi i cili dhurohet për futbollistet femra, u themelua në vitin 1990. Të dyja çmimiet mbahen në të njëjtën datë.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erik Nilsson, fitues në 1950
Orvar Bergmark, fitues në 1958
Prawitz Öberg, mori çmimin në 1962
Ljungberg e fitoi çmimin në 2006
Zlatan Ibrahimović, fitues në vitet 2005, 2007 deri në 2016
Viti Lojtari Klubi
1946
Gunnar Gren Flamuri IFK Göteborg
1947
Gunnar Nordahl Flamuri IFK Norrköping
1948
Bertil Nordahl Flamuri Degerfors IF
1949
Knut Nordahl Flamuri IFK Norrköping
1950
Erik Nilsson Flamuri Malmö FF
1951
Olle Åhlund Flamuri Degerfors IF
1952
Kalle Svensson Flamuri Helsingborgs IF
1953
Bengt Gustavsson Flamuri IFK Norrköping
1954
Sven-Ove Svensson Flamuri Helsingborgs IF
1955
Gösta Löfgren Flag of Sweden.svg Motala AIF
1956
Gösta Sandberg Flamuri Djurgårdens IF
1957
Åke Johansson Flamuri IFK Norrköping
1958
Orvar Bergmark Flamuri Örebro SK
1959
Agne Simonsson Flamuri Örgryte IS
1960
Torbjörn Jonsson Flamuri IFK Norrköping
1961
Bengt Nyholm Flamuri IFK Norrköping
1962
Prawitz Öberg Flamuri Malmö FF
1963
Harry Bild Flamuri IFK Norrköping
1964
Hans Mild Flamuri Djurgårdens IF
1965
Bo Larsson Flamuri Malmö FF
1966
Ove Kindvall Flamuri IFK Norrköping / Flag of the Netherlands.svg Feyenoord
1967
Ingvar Svahn Flamuri Malmö FF
1968
Björn Nordqvist Flamuri IFK Norrköping
1969
Tommy Svensson Flamuri Östers IF
1970
Jan Olsson Flamuri VfB Stuttgart
1971
Ronnie Hellström Flamuri Hammarby IF
1972
Ralf Edström Flamuri Åtvidabergs FF
1973
Bo Larsson (2) Flamuri Malmö FF
1974
Ralf Edström (2) Flamuri PSV
1975
Kent Karlsson Flamuri Åtvidabergs FF
1976
Anders Linderoth Flamuri Östers IF
1977
Roy Andersson Flag of Sweden.svg Malmö FF
1978
Ronnie Hellström (2) Flamuri 1. FC Kaiserslautern
1979
Jan Möller Flamuri Malmö FF
1980
Rolf Zetterlund Flamuri IK Brage
1981
Thomas Ravelli Flamuri Östers IF
1982
Torbjörn Nilsson Flamuri IFK Göteborg / Flamuri 1. FC Kaiserslautern
1983
Glenn Hysén Flamuri IFK Göteborg / Flamuri PSV
1984
Sven Dahlkvist Flamuri AIK
1985
Glenn Strömberg Flamuri Atalanta
1986
Robert Prytz Flamuri Young Boys
1987
Peter Larsson Flamuri IFK Göteborg / Flamuri Ajax
1988
Glenn Hysén (2) Flamuri Fiorentina
1989
Jonas Thern Flamuri Malmö FF / Flamuri Benfica
1990
Tomas Brolin Flamuri IFK Norrköping / Flamuri Parma
1991
Anders Limpar Flamuri Arsenal
1992
Jan Eriksson Flamuri IFK Norrköping / Flamuri 1. FC Kaiserslautern
1993
Martin Dahlin Flamuri Borussia Mönchengladbach
1994
Tomas Brolin (2) Flamuri Parma
1995
Patrik Andersson Flamuri Borussia Mönchengladbach
1996
Roland Nilsson Flamuri Helsingborgs IF
1997
Pär Zetterberg Flamuri Anderlecht
1998
Henrik Larsson Flamuri Celtic
1999
Stefan Schwarz Flamuri Valencia / Flamuri Sunderland
2000
Magnus Hedman Flamuri Coventry City
2001
Patrik Andersson (2) Flamuri Bayern Munich / Flamuri Barcelona
2002
Freddie Ljungberg Flamuri Arsenal
2003
Olof Mellberg Flamuri Aston Villa
2004
Henrik Larsson (2) Flamuri Celtic / Flamuri Barcelona
2005
Zlatan Ibrahimović Flamuri Juventus
2006
Freddie Ljungberg (2) Flag of England.svg Arsenal
2007
Zlatan Ibrahimović (2) Flamuri Internazionale
2008
Zlatan Ibrahimović (3) Flamuri Internazionale
2009
Zlatan Ibrahimović (4) Flamuri Internazionale / Flamuri Barcelona
2010
Zlatan Ibrahimović (5) Flamuri Barcelona / Flamuri Milan
2011
Zlatan Ibrahimović (6) Flamuri Milan
2012
Zlatan Ibrahimović (7) Flamuri Milan / Flamuri Paris Saint-Germain
2013
Zlatan Ibrahimović (8) Flamuri Paris Saint-Germain
2014
Zlatan Ibrahimović (9) Flamuri Paris Saint-Germain
2015
Zlatan Ibrahimović (10) Flamuri Paris Saint-Germain
2016
Zlatan Ibrahimović (11) Flamuri Paris Saint-Germain / Flamuri Manchester United
2017
Andreas Granqvist Flamuri Krasnodar
2018
Victor Lindelöf Flamuri Manchester United

Burimi: [4]

Sipas klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Fituesit
Flamuri IFK Norrköping 11
Flamuri Malmö FF 8
Flamuri Paris Saint-Germain 5
Flamuri Barcelona 4
Flamuri IFK Göteborg 4
Flamuri Milan 3
Flamuri Arsenal 3
Flamuri Helsingborgs IF 3
Flamuri 1. FC Kaiserslautern 3
Flamuri Östers IF 3
Flamuri Internazionale 3
Flamuri Borussia Mönchengladbach 2
Flamuri Celtic 2
Flamuri Degerfors 2
Flamuri Djurgårdens IF 2
Flamuri Manchester United 2
Flamuri Parma 2
Flamuri PSV 2
Flamuri Åtvidabergs FF 2
Flamuri AIK 1
Flamuri Ajax 1
Flamuri Anderlecht 1
Flamuri Aston Villa 1
Flamuri Atalanta 1
Flag of Germany.svg Bayern Munich 1
Flamuri Benfica 1
Flamuri IK Brage 1
Flamuri Coventry City 1
Flamuri Fiorentina 1
Flamuri Hammarby IF 1
Flamuri Juventus 1
Flamuri VfB Stuttgart 1
Flamuri Sunderland 1
Flamuri Valencia 1
Flamuri Young Boys 1
Flamuri Örebro SK 1
Flamuri Örgryte IS 1
Flamuri Krasnodar 1

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Aftonbladet sport: Guldbollen". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Historia Svensk Fotboll
  3. ^ "Zlatan Ibrahimovic to be honoured with statue as David Beckham calls him 'one of the greatest ever'". The Telegraph. 22 dhjetor 2016. Marrë më 25 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Guldbollen

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]