Guri i Bardhë (Ura Vajgurore)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guri i Bardhë
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: {{{Qarku}}}
Rrethi: Rrethi i Ura Vajgurore
Bashkia: Bashkia Ura Vajgurore
Popullsia: 1100 banorë
Targat e automjeteve: {{{Shenjë dalluese}}}
Përdorimi i stampës


Guri i Bardhë është një fshat në Rrethin e Ura VajguroreShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e fshatit eshte e perbere kryesisht nga vendalinjte te cilet mbajne mbiemra ortodoksesh.Pas viteve 1990 ka pasur ardhje te reja popullsie nga fshatrat perreth si Bistrovica,Skrevani,Vokopola,Konesbalta etj.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e fshatit eshte e varur nga industria e gurit ku punesohet shumica e fshahtit.Vitet e fundit papunesia eshte rritur,kjo per arsye te ndalimeve te ndertimit.Fshati ka mare medalje kombetare per guroret e tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fillimet e veta fshati quhej Qelbesire,duke bere qe te kishte paragjykime.Me vone emri i ndryshohet edhe quhet Guri i Bardhe.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]