Hälsingland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hälsingland
Stema Hälsingland
Location of Hälsingland
VendiSuedia Suedia
KrahinaNorrland
QarqetQarku Gävleborg
Qarku Jämtland
Sipërfaqja
 • Gjithsej14.264 km2 (5.507 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2016)[1]
 • Gjithsej131.373
 • Dendësia9,2/km2 (24/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
Kultura
 • LuljaFlax
 • KafshaLynx
 • ZoguHuti
 • PeshkuIde
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Hälsingland është një provincë (landskap) në qendër të Suedisë. Kufizohet me Gästrikland në jug, Dalarna dhe Härjedalen në perëndim, Medelpad në veri dhe Detin e Botnisë në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Në rastin e Hälsingland, provinca përbën pjesën veriore të län ('qark' administrativ) Qarku Gävleborg. Pjesë të vogla të provincës janë në Qarku Jämtland dhe Qarku Västernorrland.

Komunat e mëposhtme kanë selitë në Hälsingland:

Gjashtë vendbanimet më të mëdha janë:

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terreni është kryesisht malor dhe shkëmbor, i pjerrët drejt bregut. Lartësia më e lartë në pjesën veriore është 530 metra, dhe në pjesën perëndimore 671 metra. Përafërsisht 85% e sipërfaqes së tokës është e mbuluar me pyje dhe industria e drurit ka qenë historikisht burimi kryesor i të ardhurave. Përveç disa zonave përreth sistemeve lumore, veçanërisht rreth lumit Ljusnan, toka është djerrë. Sipërfaqet e mëdha përbëhen nga shkëmbinj dhe moçale dhe janë të papërshtatshme për bujqësi.

Një tipar i dukshëm gjeologjik është sistemi i liqenit Dellen, i krijuar nga krateret e përmbytura meteorike. Është e vetmja dukuri në Suedi e shkëmbit vullkanik Andesite, të cilit i ka dhënë emrin delenit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2016" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. 21 mars 2017. Marrë më 2017-11-27.