Jump to content

Håkan Carlqvist

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Håkan gjatë një gare në Spanjë më 1978

Stig Håkan "Carla" Carlqvist[1] (15 janar 1954 - 7 korrik 2017)[2][3] ishte motoçiklistë suedezë.

Carlqvist u bë tipograf në vitin 1969, xhamxhi në vitin 1973 dhe ka punuar si një motoçiklistë në vitin 1977. Ai u bë kampion i botës dy herë: në vitin 1979 në një Husqvarna në klasën 250 cm³ dhe në vitin 1983 në një Yamaha në klasë 500 cm³. Më 1983, ai u nderua me medalje të artë nga gazeta suedeze Svenska Dagbladet.