Hørsholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hørsholm
Qytet
noform
Mulli në Hørsholm
Vendndodhja
Hørsholm is located in Danimarka
Hørsholm
Hørsholm

Koordinatat: 55°52′43″V 12°29′57″L / 55.87861°V 12.49917°L / 55.87861; 12.49917

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Komuna Komuna Hørsholm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31,28 km2
Popullsia 47,000 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Koordinatat 55° 52′ 43″ Veri

12° 29′ 57″ Lindje

Hørsholm është qytet në ngushticën Øresund, rreth 25 kilometra në veri të Kopenhagës, Danimarkë. Qyteti ndodhet në tre komuna: Komuna Hørsholm, Komuna Fredensborg dhe Komuna Rudersdal.