Hørsholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hørsholm
Qytet
Mulli në Hørsholm
Mulli në Hørsholm
Popullsia
 • Gjithsej47.000

Hørsholm është qytet në ngushticën Øresund, rreth 25 kilometra në veri të Kopenhagës, Danimarkë. Qyteti ndodhet në tre komuna: Komuna Hørsholm, Komuna Fredensborg dhe Komuna Rudersdal.