Jump to content

Hafiz el-Asad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Hafez al-Assad)
Hafiz el-Asad
حَافِظُ ٱلْأَسَدِ
Presidenti i Sirisë
Në detyrë
12 mars 1971 – 10 qershor 2000
KryeministriVetë ai
Abdul Rahman Khleifawi
Mahmoud al-Ayyubi
Abdul Rahman Khleifawi
Muhammad Ali al-Halabi
Abdul Rauf al-Kasm
Mahmoud Zuabi
Muhammad Mustafa Mero
ZëvendëspresidentiMahmoud al-Ayyubi (1971–1976)
Rifaat al-Assad (1984–1998)
Abdul Halim Khaddam (1984–2000)
Zuhair Masharqa (1984–2000)
Paraprirë ngaAhmad al-Khatib
Pasuar ngaAbdul Halim Khaddam (Në detyrë)
Bashar al-Assad
Kryeministri i Sirisë
Në detyrë
21 nëntor 1970 – 3 prill 1971
PresidentiAhmad al-Khatib
Vetë ai
Paraprirë ngaNureddin al-Atassi
Pasuar ngaAbdul Rahman Khleifawi
Ministri i Mbrojtjes
Në detyrë
23 shkurt 1966 – 22 mars 1972
PresidentiNureddin al-Atassi
Ahmad al-Khatib
Vetë ai
KryeministriYusuf Zuaiyin
Nureddin al-Atassi
Vetë ai
Abdul Rahman Kleifawi
Paraprirë ngaMuhammad Umran
Pasuar ngaMustafa Tlass
Të dhëna vetjake
U lind më6 tetor 1930
Qardaha, Shteti Alevite, Mandati për Sirinë dhe Libanin
Vdiq më10 qershor 2000 (69 vjet)
Damasku, Siri
Vendi i prehjesQardaha, Siri
Partia politike party Ba'ath (fraksion sirian) (që nga viti 1966)
Lidhjet e tjera
politike
party Arabe Ba'ath (1946–47)
Partia Ba'ath (1947–66)
Bashkëshortja/etAnisa Mahluf (1957-2000; vdekja e tij)
MarrëdhënietXhemil, Rifat (vëllezër)
FëmijëtBushra, Basel, Bashar, Mexhd, Maher
Prindër(it)Ali Sulejman el-Asad
Na'sa el-Asad
ShkollimiAkademia Ushtarake e Homsit
Nënshkrimi
Shërbimi ushtarak
AleancaSiria Siria
Dega/shërbimiForcat Ajrore Siriane
Forcat e Armatosura Siriane
Vite shërbimi1952–2000
Grada Gjeneral
KomandaForcat Ajrore Siriane
Forcat e Armatosura Siriane
Beteja/luftraLufta Gjashtë Ditore (1967)
Lufta e Tërheqjes (1967–70)
Shtatori i Zi (1970–71)
Lufta Yom Kippur (1973)

Hafiz el-Asad (6 tetor 1930 - 10 qershor 2000) ishte Presidenti i Sirisë nga viti 1971 deri më 2000. Ai ishte gjithashtu Kryeministër i Sirisë nga viti 1970 deri më 1971, si dhe sekretar rajonal i komandës rajonaledegës rajonale Siriane të Partisë Arabe Socialiste Ba'ath dhe sekretar gjeneral i Komandës Kombëtare të Partisë Ba'ath nga viti 1970 deri më 2000.

Hafiz lindi në Qardaha në një familje alavite të fisit Kalbiya tek prindërit Ali Sulejman el-Asad dhe Na'sa el-Asad. Në vitin 1950, ai vendosi të bashkohej me Forcat e Armatosura Siriane. Asad u diplomua në vitin 1955, pas së cilës ai u porosit një toger në Forcat Ajrore Siriane. Me të mbaruar shkollën e fluturimit, ai fitoi një trofe më të mirë dhe më vonë u caktua në bazën ajrore pranë Damaskut.

Pasi u bë burimi kryesor i iniciativës brenda qeverisë siriane, Asad filloi të kërkonte një pasardhës. Zgjedhja e tij e parë ishte vëllai i tij Rifati, por Rifati u përpoq të merrte pushtetin në vitet 1983–84 kur shëndeti i Hafizit ishte në dyshim. Rifat më pas u internua kur shëndeti i Hafizit u rikuperua. Zgjedhja tjetër e pasardhësit e Hafizit ishte djali i tij i madh, Basel. Sidoqoftë, Bassel vdiq në një aksident automobilistik në vitin 1994 dhe Hafiz u kthye në zgjedhjen e tij të tretë - djalin e tij të vogël Beshar, i cili në atë kohë nuk kishte përvojë politike. Masa për të caktuar një anëtar të familjes së tij si pasardhësin e tij u prit me kritika brenda disa lagjeve të klasës sunduese Siriane, por Asad vazhdoi me planin e tij dhe zbriti zyrtarët që kundërshtuan këtë trashëgimi. Hafiz vdiq në vitin 2000 dhe Beshar e pasoi atë si President.