Hakaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hakaj

Hakaj, (malazezisht: Акање/Akanje) është fshat mes Gucisë dhe PlavësMal të Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Hakaj shtrihet afër kufirit të Malit të Zi me Shqipërinë, rreth 3,5 kilometra larg Plavës, 7 kilometra larg Gucisë, rrëzë Bjeshkëve të Nemuna, buzë lumit Luca që i ndanë fshatrat Hakajt e Martinajt.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka rreth 30 shtëpi Shqiptare, 6 shtëpi Boshnjake, e 2 shtëpi Malazeze.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanim i familjes Hakaj e cila zbret prej Valbona kohë më parë, e sipas kësaj familje fshati emërohet : "Hakaj" ; "Hakaj-të".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]