Half Japanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Half Japanese
Background information
OrigjinaUniontown, Maryland, ShBA
ZhanretAlternative rock, avant garde,, noise rock, rok eksperimentale, rok-indie
Vitet aktik1975
LabeliShimmy Disc, Alternative Tentacles
Antar/ëtJad Fair (i vdekur)
Jason Willett
John Slugett
Gil Reider
Anëtarët e kaluarDavid Fair
Moe Tucker
Mark Kramer
Don Fleming
WebsiteFaqja zyrtare e grupit

Half Japanese janë një grup i muzikës rok-indie dhe rok eksperimentale. Ata u themeluan në Maryland, ShBA) në vitin 1975.

Ky bend realizoi një muzikë, e cila ka pasur ndikim të madh në shumë grupe tjera të pavarura të muzikës. Këngëtari i grupit Nirvana Kurt Cobain ishte adhurues i tyre.

Anëtarët e tanishëm janë Jad Fair, Jason Willett, John Slugett dhe Gil Reider.

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume

Live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Half Alive (Cassette – live at DC Space and the Red Door, Baltimore
 • 50 Skidillion Watts Live (Calypso Now, 1984)
 • Boo: Live in Europe 1992 (TEC Tones, 1994)
 • Best Of Half Japanese (Timebomb Japan, 1993)
 • Greatest Hits 2 CDs / 3 LPs (Safe House, 1995)
 • Best Of Half Japanese Vol. 2 (Timebomb Japan, 1995)

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • „Calling All Girls“ (50 Skidillion Watts, 1977)
 • Horrible (Press, 1982)
 • Real Cool Time/What Can I Do/Monopoly EP (Overzealous Editions, 1989)
 • Everybody Knows, Twang 1 EP (Seminal Twang, 1991)
 • 4 Four Kids EP (Ralph, 1991)
 • Postcard EP (Earl, 1991)
 • Eye of the Hurricane/Said and Done/U.S. Teens are Spoiled Bums/Daytona Beach EP (1991)

7 inch[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • No Direct Line from my Brain to My Heart/(I Don’t Want to Have) Mono (No More) 7" (50 Skidillion Watts, 1978)
 • Spy (Armageddon, 1981)
 • How Will I Know (Press, 1982)
 • U.S. Teens Are Spoiled Bums (50 Skidillion Watts, 1988)
 • T For Texas/Go Go Go Go (XXOO Fan Club, 1990)

Filmi dokumentar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Band That Would Be King, Jeff Feuerzeig, 1992

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]