Jump to content

Hamburgeri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Big Mac i McDonald's

Hamburgeri është një sanduiç i përbërë nga një ose më shumë copa gatimi të mishit të grirë, zakonisht lope, i vendosur brenda një franxholle ose kulaçi. Hamburgerët shpesh shërbehen me djathë, marule, domate, qepë, turshi, proshutë derri, apo speca djegës; erëza të tilla si ketchup, mustardë, majonezë ose "salcë speciale"; dhe shpesh vendosen në tufat e farave të susamit. Ka shumë ndryshime ndërkombëtare dhe rajonale të hamburgerit.

Si përgatitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgatiten nga bukë të bardha të posaçme, lyhen me gjalpë të kompozuar ose të thjeshtë, ose me majonezë, vihet në mes mbushja (qofte e përgatitur me mish të grirë, kripë e piper, ose qofte e gatshme për hamburger) që duhet të skuqet në çast.

Mbi qofte vihen patatet e skuqura, spërkaten me mustardë, salcë domatesh dhe ngrohet në elektrogrillë (në lokal). Sipas dëshirës, i hidhen edhe gogozhare të prera në fije, qepë të grira hollë, feta domate ose kastraveca të freskët.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]