Hamburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hamburg
Hamburg
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema e Hamburgut
Flag of Hamburg.svg
Flamuri i Hamburgut
Vendndodhja
Hamburg (Gjermania)
Hamburg
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Hamburg
Qarku
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 755 km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 20001–21149, 22001–22769
Prefiksi 040
Targa HH
Koordinatat 53° 33′ 55″ Veri

10° 00′ 5″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.751.775 banorë
Dendësia 2.300 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.hamburg.deHamburgu (gjermanisht: Hansestadt Hamburg) është një qytet në veri të Gjermanisë. Ai është gjithashtu porti më i madhë i këtij vendi. Është qyteti i dytë për nga madhësia (pas Berlinit). Hamburgu është edhe njëri prej 16 landeve të Gjermanisë. Lumi i Elbes kalon përmes tij.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Hamburgu është qendra ekonomike dhe kulturore e veriut të vendit. Në Hamburg jetojnë 1,7 milionë njerëz nga 180 popuj të ndryshëm, përveç gjermanëve edhe turk, polak, serb dhe afgan.[1]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Hamburgu quhet "Porta e botës". Porti i qytetit është ndër më të mëdhenjtë në Evropë ( i treti për nga madhësia). Në të punojnë 150 mijë punonjës. Një shëtitje në port të ndihmon të krijosh përshtypjen e duhur për madhësinë dhe punët që kryhen në Hamburg. Në qytet-portin është duke u krijuar ndërkohë një qendër biznesi, banimi dhe kulturore e qytetit.[1]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Berlinë janë disa shoqata shqiptaro-gjermane si Qendra informative kulturore Kosova 'LDK', Shoqata shqiptare për informim dhe ndihmë, Bashksia kulturore shqiptare, Shoqata shqiptare e punëtorëve dhe Klubi shqiptar Kosova.[2]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b Porta e botës - Hamburgu | Fakte mbi Gjermaninë | DW.DE | 25.07.2008
  2. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]