Hamdi Çami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hamdi Çami apo siç njihet Miralay Hamdi Bey[1], Hamdi Baba, gjithasht i njohur si "Kambur (gungaç) Hamdi" (1861–1927) ka qënë oficer i lartë dhe politikan shqiptar çam në Perandorinë Osmane . Hamdi Çami u bë kolonel në ushtrinë osmane dhe më vonë deputet në parlamentin osman.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hamdi Çami u lind nga Haxhi Mahmud Efendi më 1861 në ÇamëriaMargëlliçi[2], sot ndodhet në territorin e shtetit Greqia . Pasi mesoi në nje shkollë lokale medrese ai hyri me rradhët e forcave ushtarake osmane. Në Luftën greko-turke të 1897 ai komandoi trupat në zonën e Preveza , për këtë arësye ai u bë Kaymakam (Lieutenant Colonel) i Ottoman Army. Në 1903 ai u ngrit në rangun e Miralay (Colonel), as the commander of the gendarmerie of the vilajetit të Shkodrës, ndërsa më vonë ai komandonte regjimentin e xhandarmërisë së Trabzon.[2]

Më 26 prill të 1909 u zgjodh deputet i sanxhaku i Prevezës.[2] Si deputet së bashku me nëntë deputetë të tjerë të shquar shqiptarë të Parlamentit Osman ai mbështeti përdorimin e shkrimit latin në standartizimin e Alfabeti shqip.[3]

Ai u bë president nderi i grupit M.M. (Mim-Mim) më 21 korrik 1921 gjatë Luftës Turke së Pavarësisë. Ai ishte i internuar për gjoja pjesëmarrje në Komploti i Izmirit kundër Mustafa Qemalit, por u lirua më 26 gusht, 1926 për shkak se nuk ka prova që lidh atë me këtë incident u gjet.[2]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ali Birinci, "Ali Kemâli Aksüt'ün Filât Hâtıraları", Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Dergisi, Sayı 4 (1992), p. 465. (turqisht)
  2. ^ a b c d Küçük, Hülya (2002). The role of the Bektāshīs in Turkey's national struggle. BRILL. f. 286. ISBN 9789004124431. Marrë më 3 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gawrych, George Walter (2006). The crescent and the eagle: Ottoman rule, Islam and the Albanians, 1874-1913. I.B.Tauris. f. 181. ISBN 9781845112875. Marrë më 3 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Cham Albanians