Jump to content

Hani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hani në Zenicë të Bosnjes

Hani është një bujtinë parake përbrinjë një rruge të përgjithshme, nëpër shtigje apo stacione ndalimi, po ashtu edhe nëpër qytete ku bunin shtegtarët, ku njëherit vendoseshin e grazhdoheshin edhe kafshët mbajtëse para motorizimit.[1] Pritësi ose përbujtësi i hanit quhet hanxhi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Han-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 347. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)