Hannah Glasse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nënshkrimi i Hannah Glasse në kapitullin e parë të librit The Art of Cookery made Plain and Easy

Hannah Glasse (lindur Allgood; 28 mars 1708 – 1 shtator 1770) është shkrimtare e gatimit e shekullit 18-të. Ajo është e njohur për librin e saj të gatimit The Art of Cookery made Plain and Easy, së pari botuar në vitin 1747. Libri u ribotua brenda vitit të parë të botimit, u shfaq në 20 botime në shekullin e 18-të, dhe vazhdoi të botohej deri në vitin 1843.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glasse u pagëzua në mars 1708 në kishën St. Andrews, Holborn, Londër.[1] Nëna e saj thuhet të ketë qenë Hannah Reynolds, e ve. Babai i saj ishte Isaac Allgood,[2] një pronar tokash nga Brandon dhe Simonburn, në Northumberland..[3] Ai tani ishte i martuar me Hannah Clark,[1] vajza e një tregtar të verës të Londrës.[1] Ajo dikur e përshkroi nënën e saj në një letër si një "mjerim të lig!"[1][4]

Më 5 gusht 1724, Glasse u martua me një ushtarë irlandezë, John Glasse.[1][5] Pas kësaj, me sa duket, ata jetonin në Londër.[1]

Indentiteti i saj si autore e gatimit dhe prej më të popullarizuarve të shekullit 18-të u konfirmua në vitin 1938 nga Madeline Hope Dodds.[6] Art of Cookery Made Plain and Easy u botua me abonim në vitin 1747, dhe gjithashtu u shit në "Mrs. Ashburn's, një dyqan në Kinë, këndi i Flotës-Ditch" sipas faqes së titullit. Një edicion i dytë u shfaq para se viti të dilte. Libri nuk e zbuloi autorësinë e tij, duke përdorur mbulesën e paqartë "Nga një Zonjë". Kjo lejoi pretendimin e gabuar se ishte shkruar nga John Hill.[1] për shembull në Jeta e Samuel JohnsonJohn Boswell.[1] Johnson nuk ishte i bindur.[1] Në vitin 1747, i njëjti vit në të cilin u shfaq libri, John Glasse vdiq.[1][7]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glasse dhe burri i saj kanë pasur dhjetë ose ndoshta njëmbëdhjetë fëmijë.[8][9][10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i j Wright, Clarissa Dickson (2012). A History of English Food. Arrow Books. fq. 295–296. ISBN 978-1-4481-0745-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hannah Glasse: Why Google honours her today". https://www.aljazeera.com/news/2018/03/hannah-glasse-google-honours-today-180327181454614.html. 
  3. ^ Mackenzie, Eneas; Ross, Metcalf (1834). An Historical, Topographical and Descriptive View of the County Palatine of Durham (në anglisht). Vëll. 2. Mackenzie and Dent.
  4. ^ Allgood Papers, Northumberland County Record Office Collections
  5. ^ Boyle, Laura (13 tetor 2011). "Hanna Glasse". The Jane Austen Centre. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2014. Marrë më 28 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Dodds, Madeleine Hope (1938). "The Rival Cooks: Hannah Glasse and Ann Cook" (PDF). Archaeologia Aeliana. 4. 15: 43–68. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Will of John Glasse of Saint Andrew Holborn , Middlesex, Prerogative Court of Canterbury, PROB11/755". 1 korrik 1747. http://www.nationalarchives.gov.uk. 
  8. ^ Prince, Rose (24 qershor 2006). "Hannah Glasse: The original domestic goddess". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2010. Marrë më 22 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ CLRO, Estates of insolvent debtors' MSS, Glasse 1757
  10. ^ Weedon, M. J. P. (1949-06-01). "Richard Johnson and the Successors to John Newbery". The Library (në anglisht). s5-IV (1): 25–63. doi:10.1093/library/s5-iv.1.25 – nëpërmjet Oxford University Press.