Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
Film score by
Realizuar16 nëntor 2010
InçizuarVerë 2010
Gjatësia73:38
EtiketaWaterTower Music
ProducentAlexandre Desplat, Conrad Pope
Alexandre Desplat chronology
Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
(2009)
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë
(2011)

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë është një kolonë zanore filmike në filmin e vitit 2010 me të njëjtin emër, shkruar dhe dirigjuar nga kompozitori francez i filmit Alexandre Desplat.[1] Albumi u nominua për çmimin IFMCA 2010 për Muzikën më të mirë origjinal për një film fantastik dhe Çmimin Satellite 2010 për Muzikën më të mirë origjinale.

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika për Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë kompozuar nga kompozitori i filmit fitues i çmimeve Golden Globe dhe fitues i Çmimit Oscar Alexandre Desplat.[2] Desplat ndjek John Williams, Patrick Doyle dhe Nicholas Hooper në kompozimin e muzikës për serinë Harry Potter. Williams kompozoi tre filmat e parë, Doyle kompozoi filmin e katërt, ndërsa Hooper punoi në kolonat zanore për filmat e pestë dhe të gjashtë.[3][4] Desplat deklaroi se ai do të kompozonte deri në shtator 2010, me kolonën zanore që do të dilte në treg në 16 nëntor 2010, tre ditë para filmit. Një Set i Kutisë së Koleksionistëve me Edicion të Kufizuar me tre disqe u lëshua gjithashtu në 21 dhjetor 2010.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3.5/5 stars
BBCPositive
Empire4/5 stars
Filmtracks3/5 stars
IGN8/10 stars
Movie Music UK5/5 stars
Movie Wave4.5/5 stars
Shadowlocked4/5 stars
Tracksounds8/10 stars
Film Score Reflections4/5 stars

Pritja për kolonën zanore të Pjesës 1 ishte përgjithësisht pozitive. Vlerësimi i parë i kolonës zanore u lëshua në 31 tetor 2010 nga Jonathan Broxton, i cili vlerësoi rezultatin 5/5, duke thënë se "Kjo partiturë është një nga arritjet më të mëdha të Desplat dhe nxjerr në pah gjithçka që unë dua në lidhje me punën e tij; tekstet orkestrale, të ndërlikuarat përdorimi i instrumenteve të papritura në ambiente të papritura, qartësia kristalore e orkestrimeve të tij".[5] Jorn Tillnes nga Soundtrackgeek.com dha rezultatin me 9/10 dhe vërejti, "Kur u sfidua, Desplat sjell disa gjëra të shkëlqyera siç dëshmoi me Hënën e Re vitin e kaluar. Isshtë një rezultat i shkruar mirë që përshtatet në mënyrë të përsosur me Harry Potterin më të errët."[6] Caleb Leland nga Shadowlocked.com dha kolonën zanore 4/5 yje, duke deklaruar se "Ndërsa kjo është një kolonë zanore e mirë, ka diçka në lidhje me të që e mban atë të mos jetë e shkëlqyeshme. Por kjo më bëri më të ngazëllyer për të parë filmin e ri."[7]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha pjesët janë prodhuar, drejtuar dhe kompozuar nga Desplat.[8]

Original track list
# Titulli Gjatësia
1. "Obliviate"   3:01
2. "Snape to Malfoy Manor"   1:58
3. "Polyjuice Potion"   3:32
4. "Sky Battle"   3:48
5. "At The Burrow"   2:35
6. "Harry and Ginny"   1:43
7. "The Will"   3:39
8. "Death Eaters"   3:14
9. "Dobby"   3:49
10. "Ministry of Magic"   1:49
11. "Detonators"   2:23
12. "The Locket"   1:52
13. "Fireplaces Escape"   2:54
14. "Ron Leaves"   2:35
15. "The Exodus"   1:37
16. "Godric's Hollow Graveyard"   3:15
17. "Bathilda Bagshot"   3:54
18. "Hermione's Parents"   5:50
19. "Destroying the Locket"   1:10
20. "Ron's Speech"   2:16
21. "Lovegood"   3:27
22. "The Deathly Hallows"   3:17
23. "Captured and Tortured"   2:56
24. "Rescuing Hermione"   1:50
25. "Farewell to Dobby"   3:43
26. "The Elder Wand"   1:38
73:38

Grafikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charts (2010) Peak

position
US Billboard 200[9] 74
US Top Independent Albums[10] 6
US Top Soundtracks 4

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shrugs, Regina (22 nëntor 2010). "A hair-raising experience in London for the Harry Potter stars: Emma, Daniel, Rupert all deal". Houston Culture Map (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2010.
  2. ^ Philips, Michael (6 shtator 2010). "'Harry Potter and the Deathly Hallows — Part 1' — 3 stars". Chicago Tribune (në anglisht). Tribune Company. Marrë më 15 dhjetor 2010.
  3. ^ Associated Press (4 gusht 2006). "Harry Potter Cast Expands". The Sun Journal (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2010.
  4. ^ Leadbetter, Russell (18 gusht 2005). "Harry Potter will be my biggest ever challenge". Evening Standard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2012. Marrë më 15 dhjetor 2010.
  5. ^ Broxton, Jonathan (28 tetor 2010). "Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1" (në anglisht). Movie Music UK. Marrë më 15 dhjetor 2010.
  6. ^ Tillnes, Jorn (16 nëntor 2010). "Deathly Hallows Part 1, Soundtrack Review" (në anglisht). Soundtrackgeek.com. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2010. Marrë më 15 dhjetor 2010.
  7. ^ Leland, Caleb (11 nëntor 2010). "Harry Potter Music Review" (në anglisht). Shadowlocked.com. Marrë më 15 dhjetor 2010.
  8. ^ Track Listing, DH 1
  9. ^ Trust, Gary (24 nëntor 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard (në anglisht). Prometheus Global Media. Marrë më 25 nëntor 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]