Jump to content

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
Film score by
Realizuar15 nëntor 2005
Gjatësia75:58
Patrick Doyle chronology
Nanny McPhee
(2005)
Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit Jekyll & Hyde
(2006)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3.5/5 stars
Empire4/5 stars
Filmtracks4/5 stars
Movie Music UK5/5 stars
Movie Wave4/5 stars
SoundtrackNet3.5/5 stars

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit u publikua më 15 nëntor 2005. Muzika e filmit nuk u kompozua nga John Williams siç ishin tre filmat e mëparshëm, por nga Patrick Doyle. Kjo u bë sepse Williams raportoi se kishte probleme të caktuara në orar, pasi ai shënoi muzikë për Star Wars: Episode III - Hakmarrja e Sithit, Kujtimet e një Geishe, Mynihu dhe ribërja e filmit Lufta e Botëve nga Steven Spielberg.  

Muzika u interpretua nga Orkestra Simfonike e Londrës drejtuar nga James Shearman, dhe përfshiu tri melodi kryesore të reja: një për të përfaqësuar Turneun e Tre Magjistarëve, një për të përfaqësuar Lordin Fluronvdekje, dhe një për të përfaqësuar simpatinë e Harri Poterit ndaj Ço Çangut. Ai gjithashtu përmban një hakmarrje ogurzezë të njohur "Melodia e Hedvigut". Një melodi e shquar e vogël paraqitet në "The Death of Cedric".[1] Muzika hyri në Billboard 200 në pozicionin tetëdhjetë për Javën që Përfundon më 3 dhjetor,[2] dhe gjithashtu u rendit numër katër në Top Soundtracks Chart.[3]

Këngët 22-24 janë këngët që luhen gjatë skenës së Mbrëmjes së Vallëzimit të Krishtlindjeve kur grupi The Weird Sisters doli dhe luajti. Melodia e Vallëzimit të Krishtlindjeve vjen nga Symphony No. 3 nga Samuel Wesley.

Lista e këngëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha këngët e orkestruara nga Patrick Doyle përveç "Do the Hippogriff", "This Is the Night" dhe "Magic Works" të interpretuara nga The Weird Sisters. Të gjitha këngët e shkruara nga Patrick Doyle, përveç rasteve kur përmenden.

Original track list
# Titulli Gjatësia
1. "The Story Continues"   1:31
2. "Frank Dies"   2:12
3. "The Quidditch World Cup"   1:52
4. "The Dark Mark"   3:27
5. "Foreign Visitors Arrive"   1:30
6. "The Goblet of Fire"   3:23
7. "Rita Skeeter"   1:42
8. "Sirius Fire"   2:00
9. "Harry Sees Dragons"   1:54
10. "Golden Egg"   6:10
11. "Neville's Waltz"   2:11
12. "Harry in Winter"   2:56
13. "Potter Waltz"   2:19
14. "Underwater Secrets"   2:28
15. "The Black Lake"   4:38
16. "Hogwarts' March"   2:47
17. "The Maze"   4:44
18. "Voldemort"   9:39
19. "Death of Cedric"   1:59
20. "Another Year Ends"   2:21
21. "Hogwarts' Hymn"   2:59
22. "Do the Hippogriff"   3:39
23. "This Is the Night"   3:24
24. "Magic Works"   4:02
75:48
  1. ^ Harry Potter and the Goblet of Fire soundtrack review at Filmtracks.com
  2. ^ "Billboard 200". Billboard (në anglisht). 3 dhjetor 2005. Marrë më 27 maj 2020.
  3. ^ Trust, Gary (24 nëntor 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard (në anglisht). Nielsen Business Media, Inc. Marrë më 25 nëntor 2010.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]