Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
Film score nga Nicholas Cooper
Lëshuar më 10 korrik 2007
Inçizuar më 2007
Zgjatja 52:22
Label Warner/Sunset
Kronologjia e Nicholas Cooper
Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
(2005)
Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
(2007)
Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
(2009)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg
Filmtracks3/5 starsStar full.svgStar full.svgStar empty.svgStar empty.svg
Movie Music UK3.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg
Movie Wave2.5/5 starsStar full.svgStar half.svgStar empty.svgStar empty.svg
Tracksounds4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit: Original Motion Picture Soundtrack është kolona zanore e filmit të vitit 2007 me të njëjtin emër, bazuar në librin e J. K. Rowling. Nicholas Hooper kompozoi muzikën e filmit, pas John Williams, i cili kompozoi për tre filmat e parë dhe Patrick Doyle, i cili bëri të katërtin. Edhe pse i ri në seri, Hooper kishte punuar me regjisorin David Yates më parë. Albumi u publikua më 10 korrik 2007, një ditë para publikimit të filmit.[1]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Original track list
# Titulli Gjatësia
1. "Fireworks"   1:49
2. "Professor Umbridge"   2:35
3. "Another Story"   2:41
4. "Dementors in the Underpass"   1:45
5. "Dumbledore's Army"   2:42
6. "The Hall of Prophecies"   4:27
7. "Possession"   3:20
8. "The Room of Requirements"   6:09
9. "The Kiss"   1:56
10. "A Journey to Hogwarts"   2:54
11. "The Sirius Deception"   2:36
12. "Death of Sirius"   3:58
13. "Umbridge Spoils a Beautiful Morning"   2:39
14. "Darkness Takes Over"   2:58
15. "The Ministry of Magic"   2:48
16. "The Sacking of Trelawney"   2:15
17. "Flight of the Order of the Phoenix"   1:34
18. "Loved Ones and Leaving"   3:15
51:56

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""Order of the Phoenix" Soundtrack Due July 10" (në anglisht). The Leaky Cauldron. 26 mars 2007. Marrë më 2007-03-26.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]