Jump to content

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
Kopertina e librit
AutorJoanne K. Rowling
Titulli origjinalHarry Potter And The Prisioner of Azkaban
PërkthyesAmik Kasoruhu
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
Seria3
TemaHarry Potter
ZhanriFantazi
BotoiUnited Kingdom Bloomsbury Publishing
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scholastic Corporation
Kanadaja Raincoast Books
Shqipëria Shtëpia botuese Dituria
FaqeUnited Kingdom 317
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 435
Shqipëria 328
Paraprihet ngaHarry Potter dhe Dhoma e të fshehtave 
Përcjellet ngaHarry Potter dhe kupa e zjarrit 

Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit[1] është vepra e tretë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis një morie të papriturash, hartash të magjepsura dhe hipogrifesh kokëforte, hallash fluturuese dhe libra që kafshojnë, Harry Potter e çon lexuesin në kapitullin e tretë të aventurave të tij. Harry, student i ri i shkollës prestigjoze të Magjisë dhe Shtrigërisë së Hoguortsit, këtë herë është i implikuar me një vrasës të rrezikshëm që, i arratisur nga burgu i tmerrshëm i Azkabanit, i është vënë pas për ta vrarë. Ndoshta këtë herë as shkolla e magjisë, as shokët më të ngushtë nuk do mund ta ndihmojnë, të paktën derisa midis tyre të mos jetë më i fshehur një tradhëtar.[nevojitet citimi]

Filmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I mbështetur në romanin e J. K. Rowling, është një ndër filmat e historisë së Harry Potter. Për dikë që nuk e ka lexuar librin është goxha i mirëbërë, por nëse je besnik i librit, është pak i këshillueshem dhe mbi të gjitha zhgënjyes me shumë prerje, modifikime dhe skena të shtuara që në libër as që përmenden.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rowling, J. K. (2003). Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit. Amik Kasoruho (përkthyes). Tirana: Shtëpia Botuese Dituria. ISBN 99927-59-03-8. OCLC 53354300.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]