Hastings, Nebraska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hastings
Qytet
noform
Qendra e qytetit, pamje nga ana veriore e rrugës së dytë
Vendndodhja
Hastings is located in SHBA
Hastings
Hastings

Koordinatat: 40°35′21″V 98°23′30″P / 40.58917°V 98.39167°P / 40.58917; -98.39167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nebraska
Qarku Adams
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.38 km2
 •  tokësore 34.91 km2
 •  ujore 0.47 km2
Popullsia 24,991 banorë (2016)
Dendësia 700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 68901-68902
Prefiksi 402
Koordinatat 40° 35′ 21″ Veri

98° 23′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofhastings.org

Hastings është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Adams, Nebraska, Shtetet e Bashkuara.[1] Qyteti është i njohur ku Kool-Aid u shpik nga Edwin Perkins në vitin 1937, dhe festojnë ditën e Kool-Aid çdo vit në muajin gusht.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 35.38 km2, prej të cilave 34.91 km2 është tokë dhe 0.47 km2 është ujë.[2]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hastings ka shumë shkolla fillore. Shkolla e madhe fillore publike është Longfellow. Shkolla të tjera janë Hawthorne, Watson, Alcott, Morton, dhe Lincoln.

Kolegji Hastings është kolegj private e lidhur me kishëm prezbiteriane, e themeluar në vitin 1882.

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazeta kryesore në Hastings është Hastings Tribune, e cila publikohet gjashtë ditë në javë.[3]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". United States Census Bureau. Marrë më 2012-06-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "About Us," Arkivuar 21 tetor 2010 tek Archive.today Hastings Tribune.