Haugesund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Haugesund (kthjellim).


Haugesund
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Haugesund.svg
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Haugesund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Petter Steen jr. (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°26′V 5°17′L / 59.433°V 5.283°L / 59.433; 5.283 (Haugesund)Koordinatat: 59°26′V 5°17′L / 59.433°V 5.283°L / 59.433; 5.283 (Haugesund)
Sipërfaqja 73 km2
Popullsia 33.022 banorë 2004
Dendësia 452,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Haugesundar/-er
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1901
Haugesund is located in Norvegjia
Haugesund
Haugesund
Haugesund – harta_foto
www.haugesund.kommune.no

Haugesund është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 73 km² dhe popullsi 33022 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]