Hauts-de-Seine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sena e Epërme
Hauts-de-Seine
Nga lart poshtë, majtas djathtas: një pamje e distriktit Boulogne-Billancourt nga Parc de Saint-Cloud, Meudon vendi i Observatorit të Parisit, Château de Sceaux, liqeni në Rueil-Malmaison, distrikti La Défense parë nga La Garenne-Colombes
Flamuri i Sena e Epërme
Stema Sena e Epërme
Vendndodhja e të Epërmve të Senës në Francë
Vendndodhja e të Epërmve të Senës në Francë
ShtetiFranca
RajoniÎle-de-France
PrefekturaNanterre
NënprefekturatAntony
Boulogne-
Billancourt
Sipërfaqja
 • Gjithsej176 km2 (68 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej1.626.213
 • Vendi5
 • Dendësia9,200/km2 (24,000/sq mi)
Emri i banorëveAltoséquanais.e
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit92
Qarqet3
Kantonet23
Komunat36
^1 French Land Register data, which exclude estuaries and lakes, ponds and glaciers larger than 1 km2

Hauts-de-Seine ( shqiptimi frëngjisht[o d(ə) sɛn]  ( dëgjoni) ; Shqip: Sena e Epërme) është një departamentrajonin Île-de-FranceFrancës . Ai mbulon periferitë e brendshme perëndimore të Parisit . Kufizohet me Parisin, Seine-Saint-Denis dhe Val-de-Marne në lindje, Val-d'Oise në veri, Yvelines në perëndim dhe Essonne në jug. Me një popullsi prej 1,624,357 banorësh (që nga viti 2019) [1] dhe një sipërfaqe totale prej 176 km katrorë, është departamenti i dytë më i dendur i populluar i Francës pas Parisit. Është departamenti i pestë më i populluar në Francë . Prefektura e saj është Nanterre, megjithëse Boulogne-Billancourt, një nga dy nënprefekturat e saj së bashku me Antony, kanë një popullsi më të madhe.

Sena e Epërme është e njohur për mbajtjen e kompleksit modern të zyrave, kinemasë dhe blerjes La Défense, një nga qendrat kryesore ekonomike të Grand Paris dhe një nga rrethet kryesore të biznesit në Evropë. Sena e Epërme është një nga departamentet më të pasura në Francë; ajo ka GDP- në e dytë më të lartë për frymë në Francë me 106,800 € në 2020. [2] Banorët e saj quhen Altoséquanais (meshkujt) dhe Altoséquanaises (femrat) në frëngjisht.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 1790 deri në 1968, Sena e Epërme ishte pjesë e ish- departamentit të Seine .

Departamenti i Senës së Epërme u krijua në vitin 1968, nga pjesë të ish-departamenteve të Seine dhe Seine-et-Oise . Krijimi i tij pasqyroi zbatimin e një ligji të miratuar në vitin 1964; Nanterre ishte zgjedhur tashmë si prefekturë për departamentin e ri në fillim të vitit 1965.

Në vitin 2016, Këshilli i Departamentit të Hauts-de-Seine votoi në favor të një bashkimi të Senës së Epërme dhe Yvelines, fqinji i saj perëndimor. Pas një votimi të ngjashëm në Yvelines, u krijua një établissement public intédepartemental . [3] Projekti i bashkimit u braktis në vitin 2021, por bashkëpunimi mes dy departamenteve vazhdon. [4]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1881254,928—    
1891332,076+30.3%
1901467,391+40.7%
1911614,862+31.6%
1921724,261+17.8%
1931949,231+31.1%
19361,019,627—    
1946992,859—    
19541,118,020—    
19621,381,805—    
19681,461,619—    
19751,438,930—    
19821,387,039—    
19901,391,658—    
19991,428,881—    
20061,536,100—    
20111,581,268—    
20161,603,268—    

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sena e Epërme dhe dy departamente të tjera të vogla ( Sen-Saint-Denis dhe Val-de-Marne ) formojnë një unazë të brendshme rreth Parisit, të njohur si Petite Couronne (përkthim fjalë për fjalë: "Kurora e Vogël"). Së bashku me Qytetin e Parisit, ata përfshihen në Parisin e Madh. Është Departamenti më i Vogël në Francë i ndjekur nga Seine-Saint-Denis dhe Val-de-Marne . Është pak më i vogël se Maldivet . I gjithë departamenti është një zgjatim që duket si Warwickshire në Angli, brenda rretheve të North Warwickshire, Nuneaton dhe Bedworth dhe Rugby .

Petite Couronne

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sena e Epërme përfshin tre rajone departamenti dhe 36 komuna :

Map number Name Area (km2) Population (2019) Coat of arms Arrondissement Map Labelled map
1 Antony 9.56 62,760 Antony
2 Châtenay-Malabry 6.38 34,021
3 Sceaux 3.6 20,004
4 Bourg-la-Reine 1.86 21,050
5 Bagneux 4.19 40,936
6 Fontenay-aux-Roses 2.51 25,531
7 Le Plessis-Robinson 3.43 30,061
8 Clamart 8.77 52,925
9 Châtillon 2.92 36,639
10 Montrouge 2.07 48,352
11 Malakoff 2.07 30,950
12 Vanves 1.56 27,846 Boulogne-Billancourt
13 Issy-les-Moulineaux 4.25 67,981
14 Boulogne-Billancourt 6.17 121,583
15 Meudon 9.9 45,818
16 Sèvres 3.91 23,463
17 Chaville 3.55 20,771
18 Ville-d'Avray 3.67 11,225
20 Marnes-la-Coquette 3.48 1,774
19 Saint-Cloud 7.56 30,012 Nanterre
21 Vaucresson 3.08 8,683
22 Garches 2.69 17,795
23 Rueil-Malmaison 14.7 78,317
24 Suresnes 3.79 49,311
25 Puteaux 3.19 45,157
26 Nanterre 12.19 96,277
27 Colombes 7.81 86,534
28 La Garenne-Colombes 1.78 29,642
29 Bois-Colombes 1.92 28,841
30 Courbevoie 4.17 81,558
31 Neuilly-sur-Seine 3.73 59,599
32 Levallois-Perret 2.41 66,082
33 Clichy 3.08 63,089
34 Asnières-sur-Seine 4.82 87,143
35 Gennevilliers 11.64 48,530
36 Villeneuve-la-Garenne 3.2 24,097

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti është një nga departamentet më të pasura të Francës dhe një nga zonat më të pasura të Evropës. GDP-ja e saj për frymë ishte 106,800 euro në vitin 2020, sipas shifrave zyrtare të Eurostat . [2]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Populations légales 2019: 92 Hauts-de-Seine, INSEE
  2. ^ a b "Gross domestic product (GDP) at current market prices by NUTS 3 regions". Eurostat. Marrë më 31 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "eurostat" defined multiple times with different content
  3. ^ "Fusion Yvelines - Hauts-de-Seine : pas question de rompre les fiançailles maintenant", Le Parisien, 16 June 2020.
  4. ^ "La fusion Hauts-de-Seine/Yvelines "plus à l'ordre du jour", la coopération maintenue". Actu.fr. 5 korrik 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)