Jump to content

Hayley Atwell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hayley Atwell
Atwell më 2022
U lind në
Hayley Elizabeth Atwell

(1982-04-05) 5 prill 1982 (42 vjeç)
Londër, Angli
Shtetësia
 • Mbretëria e Bashkuar
 • Shtetet e Bashkuara
ShkollimiGuildhall School of Music and Drama (BA)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2005–present

Hayley Elizabeth Atwell (lindi më 5 prill 1982) është një aktore britanike dhe amerikane. Pasi u shfaq në produksione të ndryshme të West End, Atwell fitoi popullaritet për rolet e saj në filmat e periudhës dramatike, duke u shfaqur në filmat Brideshead Revisited (2008), The Duchess (2008) dhe miniserinë The Pillars of the Earth (2010); për dy të fundit, ajo u nominua për një British Independent Film Awards dhe një Golden Globe Award respektivisht.

Ajo u bë e njohur në mbarë botën me portretizimin e saj të agjentes Agent Peggy Carter në disa filma, një pjesë e Marvel Cinematic Universe (MCU) duke filluar me Captain America: The First Avenger (2011) që frymëzoi krijimin e një serie televizive ABC të vetëtitulluar Agent Carter (2015–2016). Roli i saj i dha asaj një nominim për Saturn Award për Aktoren më të Mirë në Televizion. Ajo gjithashtu dublon një version alternativ të personazhit të quajtur Captain Carter në serialin e animuar What If...? (2021–present), duke e portretizuar personazhin drejtpërdrejt në Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hayley Elizabeth Atwell ka lindur më 5 prill 1982[1][2]Londër si fëmija i vetëm[3] nga prindërit e saj; nëna e saj, Allison Cain, është angleze dhe babai i saj, Grant Atwell, është një fotograf amerikan nga Kansas City, Missouri, me prejardhje irlandeze dhe pjesërisht amerikan vendas.[3][4][5] Atwell ka shtetësi të dyfishtë të Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara.[6]

Pasi ndoqi Sion-Manning Roman Catholic Girls' School në Londër, ajo mori nivelin e saj A në London Oratory School.[7]

Atwell mori dy vjet pushim për të udhëtuar me babanë e saj dhe për të punuar për një drejtor casting.[1] Më pas ajo u regjistrua në Guildhall School of Music and Drama,[8][9] ku u trajnua për tre vjet, duke u diplomuar në 2005 me një diplomë Bachelor të Arteveaktrim.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2005–2009: Rolet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atwell bëri debutimin e saj profesional në shfaqje në Prometheus Bound (2005) në Sound Theatre në Londër, duke portretizuar Io, një vajzë e mërguar nga Zeusi.[10] Roli i saj mori vlerësime pozitive me British Theatre Guide që vlerësoi performancën e saj, duke shkruar se ajo "na bën t'i përgjigjemi ankthit pa i ftuar për asnjë moment një nënqeshje në duart e saj të fashuara".[11] Në vitin 2006, ajo luajti si gruaja e protagonistit, Bianca, në filmin Women Beware WomenRoyal Shakespeare Company.[12] The Guardian lavdëroi Atwell për projektimin e "bukurisë së duhur joshëse".[13]

Atwell u shfaq në dy prodhime nga 2007 deri në 2008 në Royal National Theatre, të dy të drejtuara nga Nicholas Hytner: Man of Mode and Major Barbara.[14] Në të parën, ajo portretizoi Belinda, një punonjëse e PR në SoHo dhe për të dytën, ajo mori një Ian Charleson Commendation.[15]

Atwell bëri kalimin në role filmike me rolin e saj të parë të madh që erdhi në filmin e Woody Allen Cassandra's Dream (2007), duke luajtur aktoren e shfaqjes Angela Stark.[16] Në 2008, ajo u shfaq gjithashtu në The Dukesha, e cila i dha asaj një nominim për aktoren më të mirë në rol dytësor në British Independent Film Awards.[17] Më vonë atë vit, Atwell u shfaq në filmin Brideshead Revisited.[18]

Në vitin 2009, Atwell bëri debutimin e saj në West End si Catherine, mbesa e birësuar në një familje të trazuar, në A View From the BridgeLindsay Posner.[19] Variety e lavdëroi atë që kishte një "freski ideale" dhe vajzëri, ndërkohë që ishte ende në gjendje të kalonte në zemërim të pakontrolluar; performanca e saj më vonë u nominua për Olivier Award.[20][19] Më vonë gjatë vitit, Atwell u shfaq si '415' në miniserinë e AMC Television The Prisoner, një ribërje e serialit 1967–68 me të njëjtin emër.[21][22]

2010–2016: Aktorja e themeluar dhe Marvel Cinematic Universe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atwell në British Academy Film Awards të 66-të më 2013

Në vitin 2010, Atwell u shfaq në përshtatjen e Channel 4Any Human HeartWilliam Boyd, dhe më vonë atë vit, në miniserinë e Ken Follett Pillars of the Earth, për të cilin ajo mori një nominim për Golden Globe Award nomination.[23][24]

Në prill të vitit 2010, Atwell u hodh në rolin e interesit të dashurisë në një film të ardhshëm për Kapiten Amerikën si pjesë e Marvel Cinematic Universe.[25] Ajo luajti për herë të parë si Peggy Carter në filmin superhero amerikan Captain America: The First Avenger (2011).[26] Ajo gjithashtu dubloi Carter në videolojën e vitit 2011 Captain America: Super Soldier.[27] Pas një pushimi të shkurtër nga teatri, Atwell më vonë luajti në prodhimin e Alexi Kaye Campbell të vitit 2011 The Faith Machine, drejtuar nga Jamie LloydRoyal Court Theatre.[28][29]

Në vitin 2013, Atwell luajti në përshtatjen e BBC Two të romanit të spiunazhit të [[William Boyd (writer)|William Boyd, Restless.[30][31] Në shkurt të atij viti, ajo luajti gjithashtu në "Be Right Back", një epizod në serinë televizive fantastiko-shkencor Black MirrorCharlie Brooker, i vlerësuar nga kritikët.[32] Roli i saj mori vlerësime kritike duke u quajtur një nga shfaqjet më të mira të serisë.[33][34] Në të njëjtin vit, Atwell gjithashtu punoi me Alexi Kaye Campbell dhe Jamie Lloyd përsëri në The PrideTrafalgar Studios.[35] Performanca e saj i dha asaj një nominim të dytë për Olivier Award për Aktoren më të Mirë.[35] Atë vit, ajo u shfaq gjithashtu në filmin e shkurtër të Marvel One-Shot Agent Carter.[36]

Atwell në San Diego Comic-Con 2015

Atwell u kthye në Marvel për filmin e vitit 2014 Captain America: The Winter Soldier,[37][38] dhe në filmat e vitit 2015 Avengers: Age of Ultron and Ant-Man. Si Carter, ajo u shfaq në dy epizoda të shfaqjes televizive ABC Agents of S.H.I.E.L.D., dhe si roli kryesor në Agent Carter, i cili u transmetua nga 2015 deri në 2016.[39] Agent Carter u anulua nga ABC më 12 maj 2016.[40] Ajo gjithashtu dha zërin e Carter në Lego Marvel's Avengers[41] dhe Avengers: Secret Wars.[42] Në vitin 2015, Atwell luajti nënën e Hirushes në përshtatjen e drejtpërdrejtë të Disney të Cinderella, drejtuar nga Kenneth Branagh.[43]

Në shkurt 2016, Atwell u përfshi në serinë ABC Conviction.[44] Seria transmetoi 13 epizoda nga tetori 2016 deri në janar 2017; në maj 2017, ABC njoftoi se ishte anuluar.[45][46]

2017–tani: Kthimi në teatër dhe Mission Impossible[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atwell luajti si Margaret Schlegel në miniserinë BBC One, Howards End (2017-2018), bazuar në romanin klasik të E.M. Forster dhe përshtatur nga dramaturgu Kenneth Lonergan.[47] Në vitin 2018, ajo luajti Evelyn Robin, gruan e personazhit titullar në filmin live të Disney-t Winnie-the-Pooh, Christopher Robin, me regji të Marc Forster dhe me Ewan McGregor.[48]

Atwell u kthye në skenë në 2018 në Dry PowderHampstead Theatre dhe më vonë u shfaq në Measure for MeasureJosie RourkeDonmar Warehouse, përballë Jack Lowden.[49][50] Produksioni fitoi vlerësimin e kritikëve, me The Daily Telegraph duke shtuar se ishte "inskenuar bukur dhe interpretuar me profesionalizëm".[51] Si rezultat i pritjes pozitive, shfaqja u zgjat.

Në vitin 2019, Atwell luajti përballë Tamara Lawrance në një përshtatje me tre pjesë të BBC-së të romanit të Andrea Levy The Long Song, rreth një skllav në një plantacion sheqeri në Xhamajkën e shekullit të 19-të.[52][53][54] Ajo gjithashtu përsëriti rolin e Peggy Carter në Avengers: Endgame. Në shtator 2019, u njoftua se Atwell do të luajë në Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One dhe filmin e tetë të patitulluar të Mission: Impossible, të dy me regji nga Christopher McQuarrie dhe të planifikuar të shfaqen në teatër në Shtetet e Bashkuara në 2023 dhe 2025, respektivisht.[55] Në vitin 2020, Atwell filloi të presë serinë e podkastit True Spies.[56] Në vitin 2021, komentet e hershme për Peter Rabbit 2: The Runaway zbuluan Atwell si pjesë e zërit të filmit si Mittens the cat.[57] Në vitin 2022, Atwell bashkëpunoi me The Picturehouse si pjesë e Programit të Ambasadorit Picturehouse si pjesë e programit të saj Hayley Selects.[58]

Imazhi publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E përshkruar si "mbretëresha e dramës periodike" nga The Guardian, Atwell është vlerësuar nga regjisorët për "shembullin profesional që ajo jep" dhe punën e saj në filmat e dramës periodike dhe shfaqjet televizive.[59] Atwell mori një lavdërim të Ian Charleson Commendation për punën e saj në Major Barbara (2009) dhe ka marrë tre nominime për Laurence Olivier Award, fillimisht për punën e saj në A View from the Bridge (2009),[60] pastaj për punën e saj në The Pride (2013), dhe përsëri për performancën e saj si Rebecca West në Rosmersholm (2019).[61] Atwell u nominua gjithashtu për një WhatsOnStage Award për rolin e saj në The Pride.[62]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Atwell jetonte në një apartament në Londër.[1] Në vitin 2015, ajo u transferua në Los Anxhelos për të qenë afër produksionit të Agent Carter,[63] edhe pse ajo ruante ende shtëpinë e saj personale në Londër. Gjatë xhirimeve të Captain America: The First Avenger në 2010, Atwell mori një kurs tre mujor në historinë e artit dhe haikuOpen University.[63]

Atwell filloi një marrëdhënie me producentin e muzikës Ned Wolfgang Kelly më 2022.[64] Në prill 2023, ata shpallën fejesën e tyre.[65]

Atwell është një entuziaste e video lojërave.[66]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregon projekte që nuk janë publikuar ende Tregon projekte që nuk janë publikuar ende

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2007 Cassandra's Dream Angela Stark
How About You Ellie Harris
2008 Brideshead Revisited Julia Flyte
The Duchess Elizabeth "Bess" Foster
2009 Love Hate Hate Film i shkurtër
2010 Tomato Soup Movie Star Film i shkurtër
2011 Captain America: The First Avenger Peggy Carter / Agent Carter
2012 I, Anna Emmy
The Sweeney DC Nancy Lewis
2013 Jimi: All Is by My Side Kathy Etchingham
Agent Carter Peggy Carter Film i shkurtër
2014 Captain America: The Winter Soldier
Testament of Youth Hope Milroy
2015 Cinderella Cinderella's Mother
Avengers: Age of Ultron Peggy Carter
Ant-Man Cameo
2016 The Complete Walk: Cymbeline Imogen Film i shkurtër
2018 Christopher Robin Evelyn Robin
2019 Blinded by the Light Ms. Clay
Avengers: Endgame Peggy Carter
2021 Peter Rabbit 2: The Runaway Mittens Zëri
2022 Independent Miss Craigie Narrator Dokumentar
Doctor Strange in the Multiverse of Madness Peggy Carter / Captain Carter
2023 Mission: Impossible – Dead Reckoning Grace
2025 Untitled eighth Mission: Impossible film Projekte që ende nuk janë publikuar Duke u xhiruar
Rogue Trooper Projekte që ende nuk janë publikuar Post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Whatever Love Means Sabrina Guinness Film televiziv
2006 Fear of Fanny Jane Film televiziv
The Ruby in the Smoke Rosa Garland Film televiziv
The Line of Beauty Catherine "Cat" Fedden 3 epizoda
2007 Mansfield Park Mary Crawford Film televiziv
The Shadow in the North Rosa Garland Film televiziv
2009 The Prisoner Lucy / 4-15 5 epizoda
2010 The Pillars of the Earth Aliena 8 epizoda
Any Human Heart Freya Deverell 4 epizoda
2012 Falcón Consuelo Jiménez 4 epizoda
Playhouse Presents The Banker Epizodi: "The Man"
Restless Eva Delectorskaya 2 epizoda
2013 Black Mirror Martha Epizodi: "Be Right Back"
Life of Crime Denise Woods 3 epizoda
2014 Agents of S.H.I.E.L.D. Peggy Carter / Agent Carter 2 epizoda
2015–2016 Agent Carter Roli kryesor; 18 epizoda
2016 Lip Sync Battle Herself Epizodi: "Clark Gregg vs. Hayley Atwell"
Return of the Spider Monkeys Narrator Film televiziv dokumentar
2016–2017 Conviction Hayes Morrison 13 epizoda
2017–2019 Avengers Assemble Peggy Carter Zëri; 2 epizoda
2017 Howards End Margaret Schlegel Miniseri
2018 The Long Song Caroline Mortimer Miniseri
2018–2019 3Below: Tales of Arcadia Zadra Zëri; Roli kryesor; 17 epizoda
2019 Criminal: UK Stacey Doyle Epizodi: "Stacey"
2021–present What If...? Peggy Carter / Captain Carter Zëri; 6 epizoda
2024 Tomb Raider: The Legend of Lara Croft Projekte që ende nuk janë publikuar Lara Croft Zëri; Roli kryesor; ne zhvillim[67]
2024 Heartstopper Projekte që ende nuk janë publikuar Diane Sezoni tre[68]

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2011 Captain America: Super Soldier Peggy Carter Zëri
2016 Lego Marvel's Avengers

Shfaqje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Venue
2005 Prometheus Bound Io / Force Sound Theatre
2006 Women Beware Women Bianca Royal Shakespeare Company
2007 The Man of Mode Belinda Royal National Theatre
2008 Major Barbara Barbara Undershaft Royal National Theatre
2009 A View from the Bridge Catherine Duke of York's Theatre
2011 The Faith Machine Sophie Royal Court Theatre
2013 The Pride Sylvia Trafalgar Studios
2018 Dry Powder Jenny Hampstead Theatre
Measure for Measure Angelo / Isabella Donmar Warehouse
2019 Rosmersholm Rebecca West Duke of York's Theatre

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Mesure, Susie (14 nëntor 2010). "Hayley Atwell: Gentlemen swoon, but only on set..." The Independent (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 2. ^ Bennett, Tara (mars 2019). "Hayley Atwell: The 40's fireball heads west in Agent Carter season two; Biodata". SFX (në anglisht). fq. 80. Marrë më 24 shtator 2023.
 3. ^ a b Fox, Chloe (17 korrik 2011). "Action girl: Hayley Atwell interview". The Daily Telegraph (në anglisht).
 4. ^ Gomez, Patrick (7 janar 2015). "5 things to know about Hayley Atwell". People (në anglisht).
 5. ^ Kellaway, Kate (10 tetor 2010). "Hayley Atwell: 'The real me is a loner, a nerd and a bit overweight'". The Guardian (në anglisht). Marrë më 2 mars 2020.
 6. ^ Fischer, Paul (2008). "Hayley Atwell Brideshead Revisited & The Duchess Interview". Female Magazine (në anglisht). Marrë më 20 prill 2009.
 7. ^ White, Leslie (21 gusht 2011). "Sizzling for England". Sunday Times (në anglisht). London. fq. 6.
 8. ^ Gilbert, Gerard (15 dhjetor 2012). "Hayley Atwell: 'I've turned out all right'". The Independent (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 9. ^ "Hayley Atwell" (në anglisht). Guildhall School of Music and Drama. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2017. Marrë më 29 maj 2017.
 10. ^ Inverne, James (2 gusht 2005). "David Oyelowo to Star in London Prometheus Bound". Playbill (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2022.
 11. ^ "Prometheus Bound". British Theatre Guide (në anglisht). Marrë më 3 mars 2021.
 12. ^ Bassett, Kate (26 shkurt 2006). "Women Beware Women, Swan Theatre, Stratford". The Independent (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 13. ^ Billington, Michael (24 shkurt 2006). "Women Beware Women". The Guardian (në anglisht). Marrë më 3 mars 2021.
 14. ^ Cripps, Charlotte (29 janar 2007). "Preview: The Man Of Mode, National Theatre/Olivier, London". Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2022. Marrë më 3 mars 2021.
 15. ^ Benedict, David (6 mars 2008). "Major Barbara". Variety (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 16. ^ Dessau, Bruce (19 maj 2008). "Woody could be back". The Guardian (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2023.
 17. ^ "Nominations 2008". British Independent Film Awards (në anglisht). 13 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2013. Marrë më 13 dhjetor 2008.
 18. ^ Miller, Julie (28 mars 2017). "Emma Thompson Threatened to Quit a Movie After Her Co-Star Was Asked to Lose Weight". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 19. ^ a b "Hayley Atwell joins cast of A View From The Bridge". London Theatre Guide (në anglisht). 8 korrik 2016. Marrë më 12 shkurt 2019.
 20. ^ Benedict, David (6 shkurt 2009). "A View From the Bridge". Variety (në anglisht). Marrë më 3 mars 2021.
 21. ^ AMC, Press Department (24 korrik 2008). "Four More Residents of The Village" (në anglisht). AMC. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2012.
 22. ^ "BBC – Drama – The Line of Beauty – About The Series". BBC (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 23. ^ Boyd, William (5 nëntor 2010). "William Boyd on filming Any Human Heart". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Marrë më 12 shkurt 2019.
 24. ^ Thorpe, Vanessa (9 tetor 2010). "Has Ken Follett's The Pillars of the Earth got the winning ingredients?". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 12 shkurt 2019.
 25. ^ "Hayley Atwell to Play the Love Interest in CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER". Collider (në anglisht). 14 prill 2010. Marrë më 28 prill 2021.
 26. ^ "Captain America Movie: Peggy Carter Cast" (në anglisht). Marvel.com. 14 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2010. Marrë më 14 prill 2010.
 27. ^ Shirey, Eric (29 korrik 2011). "Captain America: Super Soldier Video Game Review" (në anglisht). Yahoo Movies. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2013. Marrë më 20 prill 2013.
 28. ^ "Full Cast Announced for The Faith Machine". Royal Court (në anglishte amerikane). 5 korrik 2011. Marrë më 12 shkurt 2019.
 29. ^ Billington, Michael (31 gusht 2011). "The Faith Machine – review". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 12 shkurt 2019.
 30. ^ Fox, Chloe (22 dhjetor 2012). "On the set of William Boyd's Restless". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Marrë më 12 shkurt 2019.
 31. ^ Swain, Daniel (12 shkurt 2013). "What Black Mirror Episode Be Right Back Says About Us and Technology". HuffPost UK (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 32. ^ Owen, Luke (12 shkurt 2013). "Black Mirror Season 2 – Episode 1 Review". Flickering Myth (në anglisht). Marrë më 17 dhjetor 2017.
 33. ^ Lambie, Ryan (24 janar 2013). "Black Mirror series 2 episode 1 spoiler-free review: Be Right Back". Den of Geek (në anglisht). Dennis Publishing. Marrë më 17 dhjetor 2017.
 34. ^ Sims, David (3 dhjetor 2013). "Review: Black Mirror: "Be Right Back"". The A.V. Club (në anglisht). Marrë më 17 tetor 2014.
 35. ^ a b Spencer, Charles (14 gusht 2013). "The Pride, Trafalgar Studios, review". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Marrë më 12 shkurt 2019.
 36. ^ Breznican, Anthony (11 korrik 2013). "'Marvel One-Shot: Agent Carter' -- First Look at poster and three photos from the new short!". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 6 maj 2022.
 37. ^ "'Captain America: The Winter Soldier' filming begins" (në anglisht). Marvel.com. 8 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2013. Marrë më 8 prill 2013.
 38. ^ Breznican, Anthony (11 korrik 2013). "'Marvel One-Shot: Agent Carter' -- FIRST LOOK at poster and three photos from the new short!". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 11 korrik 2013.
 39. ^ Strom, Marc (10 maj 2014). "First Details on Marvel's Agent Carter" (në anglisht). Marvel.com. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2014. Marrë më 10 maj 2014.
 40. ^ Jusino, Teresa (13 maj 2016). "Agent Carter Cancelled After Two Seasons, Mockingbird Not Flying in Marvel's Most Wanted". The Mary Sue (në anglisht).
 41. ^ Minor, Jordan (9 tetor 2015). "Lego Marvel's Avengers bricks the Marvel Cinematic Universe" (në anglisht). Geek.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2017. Marrë më 11 tetor 2015.
 42. ^ Couto, Anthony (8 dhjetor 2016). "NYCC LIVE! Marvel Animation Panel ft. Ultimate Spider-Man, GOTG & More". Comic Book Resources (në anglisht). Marrë më 16 shkurt 2019.
 43. ^ Armitage, Hugh (22 gusht 2013). "Hayley Atwell joins Kenneth Branagh's 'Cinderella'". Digital Spy (në anglisht). Marrë më 27 gusht 2013.
 44. ^ Andreeva, Nellie (10 shkurt 2016). "Agent Carter Star Hayley Atwell To Topline ABC Drama Pilot Conviction". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 2 mars 2016.
 45. ^ Andreeva, Nellie (8 nëntor 2016). "Conviction Not Getting Back Order From ABC; All Existing Episodes Will Air". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2016.
 46. ^ Andreeva, Nellie (11 maj 2017). "Imaginary Mary Among Several Freshman Series Canceled By ABC". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 12 maj 2017.
 47. ^ Lane, Anthony (2 prill 2018). "Hayley Atwell on the Superwomen of "Howards End"". The New Yorker (në anglisht). ISSN 0028-792X. Marrë më 12 shkurt 2019.
 48. ^ Kroll, Justin (2 gusht 2017). "'Agent Carter' Star Hayley Atwell Joins Ewan McGregor in Disney's 'Christopher Robin'". Variety (në anglisht). Marrë më 18 korrik 2018.
 49. ^ Trueman, Matt (5 shkurt 2018). "London Theater Review: Hayley Atwell in 'Dry Powder'". Variety (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 50. ^ Billington, Michael (12 tetor 2018). "Measure for Measure review – sex, power and shock as Atwell and Lowden reverse roles". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 12 shkurt 2019.
 51. ^ Cavendish, Dominic (12 tetor 2018). "Measure for Measure review, Donmar Warehouse: Shakespeare expertly retooled for the #MeToo era". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Marrë më 12 shkurt 2019.
 52. ^ White, Peter (12 korrik 2018). "Hayley Atwell & Tamara Lawrance To Star In David Heyman's BBC Drama The Long Song". Deadline Hollywood (në anglisht).
 53. ^ Dowell, Ben (13 korrik 2018). "Hayley Atwell, Lenny Henry and Tamara Lawrance cast in new BBC period drama The Long Song". Radio Times (në anglisht).
 54. ^ Carr, Flora (20 dhjetor 2018). "When is The Long Song on TV? Who's in the cast and what's it about?". Radio Times (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 55. ^ Robbins, Jason (13 shtator 2019). "Hayley Atwell Confirmed for Both Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One & 8". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2019. Marrë më 20 shtator 2019.
 56. ^ "The week in radio and podcasts: True Spies; Floodlines; Iain Lee; Slow Radio – review". the Guardian (në anglisht). 2 maj 2020.
 57. ^ Hammond, Peter (23 mars 2021). "'Peter Rabbit 2: The Runaway' Review: James Corden's Bunny High Jinks Are Back & It Is A Pure Family Delight". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 mars 2021.
 58. ^ Soliman, Sarah (23 janar 2022). "Launching The Picture House Ambassador Program with Hayley Atwell". ThePicturehouse.org (në anglisht). Marrë më 4 shkurt 2022.
 59. ^ "Hayley Atwell: Driven and Dangerous New Queen of Period Drama". The Guardian (në anglisht). 10 nëntor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2020.
 60. ^ "Laurence Olivier Awards 2010: nominations in full". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). 8 shkurt 2010. ISSN 0307-1235. Marrë më 11 janar 2019.
 61. ^ Cavendish, Dominic (13 prill 2014). "Olivier Awards 2014: West End is buzzing -- thanks to the off-West End". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Marrë më 11 janar 2019.
 62. ^ "Full List: Winners of the 2014 WhatsOnStage Awards". WhatsOnStage.com (në anglishte britanike). 23 shkurt 2014. Marrë më 11 janar 2019.
 63. ^ a b Rafanelli, Stephanie (2 korrik 2015). "Hayley Atwell: 'I've always felt quite genderless. Which is odd, because I have big boobs'". Evening Standard (në anglisht).
 64. ^ Veronika M. (2023-04-21). "Nach Liebes-Aus mit Tom Cruise: Hayley Atwell ist verlobt!". promiflash.de (në gjermanisht). Celebrity News AG. Marrë më 2023-04-27.
 65. ^ "Hayley Atwell gets engaged to Ned Wolfgang Kelly". nz.news.yahoo.com (në anglisht). 21 prill 2023.
 66. ^ "Hayley Atwell reveals she's a gamer and receives one of the most exclusive Xbox Series X consoles" (në anglisht). 15 shtator 2023.
 67. ^ Hammond, Peter (13 shtator 2021). "Hayley Atwell to Star in 'Tomb Raider' Anime Series at Netflix". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 13 shtator 2021.
 68. ^ Moore, Kasey (23 shkurt 2024). "Hayley Atwell Joins 'Heartstopper' Season 3 As Diane". What's on Netflix (në anglisht). Marrë më 4 mars 2024.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]