Heaven Shall Burn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Heaven Shall Burn
Background information
OrigjinaGjermania Saalfeld, Turingia
ZhanretMetalcore, Death metal melodic
Vitet aktik1996 - sot
LabeliCentury Media, Lifeforce
Antar/ëtMarcus Bischoff
Eric Bischoff
Maik Weichert
Alexander Dietz
Christian Bass
Anëtarët e kaluarPatrick Schleitzer
Matthias Voigt
Websitewww.heavenshallburn.de

Heaven Shall Burn është një grup muzikor nga Saalfeld/SaaleTuringiaGjermania. Deri tani, grupi publikoi tetë albume dhe një EP të cilat nganjëherë kanë qenë të përfaqësuar në toplista. Grupi përbëhet nga Marcus Bischoff (Këngëtar), Maik Weichert (Kitara), Alexander Dietz (Kitara), Eric Bischoff (E-Bas) dhe Christian Bass (Drums).

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albums[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista[1] Shitjet
DE AT CH
2000 Asunder Lifeforce Records n.A.
2002 Whatever It May Take n.A.
2004 Antigone Century Media Records n.A.
2006 Deaf to Our Prayers 65 n.A.
2008 Iconoclast Pt. I: The Final Resistance 21 65 97 n.A.
2009 Bildersturm: Iconoclast Pt. II (DVD) 54 n.A.
2010 Invictus (Iconoclast III) 9 17 38 n.A.
2013 Veto 2 20 71 n.A.
2016 Wanderer n.A.
2020 Of Truth and Sacrifice n.A.
"—" denotes that the record didn't chart.

EPs / Split[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1998: In Battle There Is No Law (EP, Deeds of Revolution Recordings)
  • 1999: Heaven Shall Burn/Fall of Serenity (Split-LP, Deeds of Revolution Recordings)
  • 2000: Caliban vs. Heaven Shall Burn: The Split Program (Split, Lifeforce Records)
  • 2005: Caliban vs. Heaven Shall Burn: The Split Program II (Split, Lifeforce Records, Century Media Records)
  • 2005: Tsunami Benefit (me Napalm Death dhe The Haunted, Century Media Records)

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Top-Lista: DE Arkivuar 23 nëntor 2010 tek Wayback Machine AT CH