Heckler & Koch HK416

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
HK416
Heckler & Koch HK416N
TypePushkë Sulmi
Place of originFlamuriGjermania
Service history
In service2005–sot
WarsLufta në Afganistan, Lufta e Irakut
Production history
DesignerErnst Mauch
Designed2004
ManufacturerHeckler & Koch
Produced2005–sot
VariantsD10RS, D14.5RS, D16.5RS, D20RS, HK 416C, MR223, HK 417, M27
Specifications
MassHK416C: 2.950kg
D10RS: 3.020kg
D14.5RS: 3.490kg
D16.5RS: 3.560kg
D20RS: 3.855kg
M27 IAR: 3.6kg
LengthHK416C: 690mm qytë e zgjatur / 560mm qytë e mbledhur
D10RS: 797mm qytë e zgjatur / 701mm qytë e mbledhur
D14.5RS: 900mm qytë e zgjatur / 804mm qytë e mbledhur
D16.5RS: 951mm qytë e zgjatur / 855mm qytë e mbledhur
D20RS: 1037mm qytë e zgjatur / 941mm qytë e mbledhur
M27 IAR: 940mm qytë e zgjatur / 840mm qytë e mbledhur
Barrel lengthHK416C: 228mm
D10RS: 264mm
D14.5RS: 368mm
D16.5RS: 419mm
D20RS: 505mm
M27 IAR: 420mm
Width78mm
HeightHK416C: 236mm
HK416 dhe M27 IAR: 240mm

Cartridge5.56×45mm NATO
Rate of fire700 – 900 fishekë/min (ciklike)
Muzzle velocityvarion nga modeli
Feed systemKarikator me 20 ose 30 fishekë, karikator cilindrik me 100 fishekë

Heckler & Koch HK416 është një pushkë sulmi me gaz, e pajisur me dhomë për fishekun 5.56×45mm NATO. Është projektuar dhe prodhuar nga kompania gjermane Heckler & Koch.

Megjithëse dizajni bazohet në klasën e armëve të zjarrit AR-15 (veçanërisht në familjen e karabinës Colt M4 të lëshuar për ushtrinë amerikane), ai përdor një sistem pistoni me gaz të pronarit me goditje të shkurtër nga familja e pushkëve të mëparshme G36 të Heckler & Koch.

HK416 është pushka standarde e sulmit të Forcave të Armatosura Norvegjeze dhe është zgjedhur nga Forcat e Armatosura Franceze për të zëvendësuar FAMAS. Përdorues të tjerë të HK416 përfshijnë Ushtrinë Gjermane dhe Krahun Ranger të Ushtrisë Irlandeze, si dhe Ekipi Gjashtë i Marinës së SHBA-së SEAL, i cili e përdori atë për të vrarë Osama Bin Laden në 2011.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Heckler & Koch HK416", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-11, marrë më 2022-12-22