Jump to content

Heimdall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Heimdallr sjell dhuratën e perëndive për njerëzimin (1907) nga Nils Asplund.

mitologjinë nordike, Heimdall (nga Norvegjishtja e vjetër: Heimdallr) është një zot. Ai është djali i Odinit dhe nëntë nënave. Heimdall ruan për pushtuesit dhe fillimin e Ragnarök nga banesa e tij Himinbjörg, ku ura e ndezur e ylberit Bifröst takohet me qiellin. Ai dëshmohet se ka njohuri paraprake dhe shqisa të mprehta, veçanërisht shikimin dhe dëgjimin. Zoti dhe zotërimet e tij përshkruhen në mënyra enigmatike. Për shembull, Heimdall është me dhëmbë smeraldi, "koka quhet shpata e tij" dhe ai është "më i bardhëi i perëndive".

Heimdall posedon bririn tingëllues Gjallarhorn dhe kalin me burrë të artë Gulltoppr, së bashku me një depo me livadhe në banesën e tij. Ai është djali i Nëntë Nënave dhe thuhet se është krijuesi i klasave shoqërore në njerëz. Histori të tjera të dukshme përfshijnë rikuperimin e zotërimit të çmuar të Freyja-s, Brísingamen, ndërsa bënte betejë në formën e një vule me Loki-n. Marrëdhënia antagoniste midis Heimdall dhe Loki është e dukshme, pasi ata janë parathënë të vrasin njëri-tjetrin gjatë ngjarjeve të Ragnarök. Heimdallr njihet edhe si Rig, Hallinskiði, Gullintanni dhe Vindlér ose Vindhlér.

Heimdall dëshmohet në Edda poetike, e përpiluar në shekullin e 13-të nga materiali tradicional i mëparshëm; në prozën Edda dhe Heimskringla, të dyja të shkruara në shekullin e 13-të; në poezinë e shkurreve; dhe në një mbishkrim runik të vjetër norvegjez të gjetur në Angli. Dy rreshta të një poezie të humbur për perëndinë, Heimdalargaldr, mbijetojnë. Për shkak të natyrës enigmatike të këtyre vërtetimeve, studiuesit kanë prodhuar teori të ndryshme rreth natyrës së perëndisë, duke përfshirë lidhjen e tij me delet, kufijtë dhe valët.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]