Helene Fisher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Helene Fischer (* 5. Gusht 1984 në Krasnoyarsk, ruse SFSR si  Елена Петровна Фишер; transkrib.: Jelena Petrovna Fischer[1]) është një këngëtare e muzikes Gjermane zbavitse, Entertainerin dhe balerin. Me më shumë se dhjetë milionë albume të shitura, ajo është një nga këngëtaret me te suksesshme në Gjermani. Albumet e saj   ngjyrat e lojes ,jane albumet  më të Mirë të Helene Fischerit dhe  janë ndër Albumet muzikore më të shitura në Gjermani. Fischerit i u dha disa herë cmimi si këngëtare, ndër të tjera, me gjashtëmbëdhjetë jehonat , dhe shtatë pulat e arta, dhe është gjithashtu aktive në televizion. Kështu që nga viti 2011 për Krishtlindje prezenton shoun,shou i Helene Fisherit, qe në vitin 2015 çmimi i Televizionit te Bayernit i u dha.

Origjina, arsimi, dhe fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helene Fischer ishte lindur si fëmija i dytë i një cifti ruse-gjermane , Maria dhe Peter Fischer në 5. Gusht 1984 në Sibiri. Babai i saj ka punuar si një  mësues i sportit dhe  nëna e saj si një inxhinie në një Universitet.  gjyshërit ishin Gjermanë nga Vollga,te cilet në vitin 1941 për në Sibiri kishin qene të deportuar. Në vitin 1988, u vendosën prindërit e saj me ate dhe motrën e saj gjashtë vjetëshe në Wöllstein në Gjermani-Rheinland-Pfalz.Si një studente e shkollës së mesme në Wörrstadt , mori pjes në Grupin e Teatërit dhe kursin  muzikore.[2]

Pas përfundimit të shkollës së mesme (shkolla e mesme certifikatë) në vitin 2000, u diplomua  Helene Fischer në Fazën &  Shkollës Muzikore në Frankfurt am Main , një trajnim trevjeçar qe në vitin 2003, me fazën ne ekzaminimin e njohur nga shteti e ka përfunduar si aktore muzikore. Gjatë  trajnimit ajo mori angazhimin e parë të saj. Ajo mori pjes në teatrin e Qytetit te Darmstadtit në Rocky Horror Show , si dhe në teatrin folklorike në Frankfurt në Revuen zbavitse Fifty-Fifty dhe klubin  Muzikore Anatevka.[3] Që nga maji 2008, është Fischer në marrëdhënie me Florian Silbereisen.[2] Që nga tetori 2011, në Madame TussaudsBerlin tregohen figura të Fischerit nga qiri. Që nga dhjetori i vitit 2012,Fischer  është angazhuar për Shoqatën e kuqe  kundër Prostitucionit të të miturve.[4] në vitin 2014, në Mynih prezenton parfumin e parë te saj.[5]

Helene Fischer gjate nje Ore Autogrami ne Göttingen, 2009
Helene Fischer në fondacionin Hanns-Martin-Schleyer-Halle në Stuttgart, 2013

dëshmi individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Conrad Lerchenfeldt: Helene Fischer. riva, 2014, ISBN 978-3-86883-453-6, S. 29 (google.de). 
  2. ^ a b Kilian Trotier: Germany’s Goldkehlchen.
  3. ^ Biografie Arkivuar 12 dhjetor 2012 tek Wayback Machine helene-fischer.de
  4. ^ wn.de
  5. ^ "br.de". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)