Helidon Fino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Helidon Fino lindi ne Elbasan dhe është aktor shqiptar.U diplomua ne vitin 1991 ne Akademia e Arteve Tiranë për aktrim.Është një aktor teatri dhe punon ne Teatrin Kombëtar. Ka luajtur shumë vepra si Berberi i Seviljes. Ndër më të spikaturit është ai i Edipit ne Edipi mbret, një vepër e shkrimtarit te njohur Ilir, Sofokliut. Me datën 17 janar 2016 vihet në skenë vepra Tri motrat e gjeniut rus të literaturës, Anton Çehov ne rolin e Kolonel Vershinin.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]